Medimagazin logo

DNA ve balistik veri arşivleri kurulacak

'Suç Araştırması ve Adli Bilimler Sempozyumu'nda DNA ve balistik veri arşivlerinin kurulması için gerekli yasal ve idari düzenlemelerin süratle gerçekleştirilmesi istendi.
Kaynak: CİHAN
DNA ve balistik veri arşivleri kurulacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ayrıca diş ile ilgili dijital panaromik görüntülerin kimliklendirme için kullanılabilmesi amacıyla da gerekli yasal çalışmaların gerekli olduğuna dikkat çekildi. Türk Ceza Kanunu'nda yer alan cinsel istismar suçları ile ilgili mağdurlar için alınan raporlarda 'beden ve ruh sağlığı' tabiri yerine 'beden ve akıl sağlığı' ibarelerine yer verilmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca adli tıp ve psikiyatrinin yan dalı olarak adli psikiyatrinin kurulması tavsiyesinde bulunuldu.Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü tarafından 23-24 Mayıs 2012 tarihlerinde düzenlenen uluslararası 'Suç Araştırması ve Adli Bilimler Sempozyumu' sonuç bildirgesi açıklandı. Sempozyum sonucunda çeşitli konularda tavsiye kararları alındı.

Bu tür organizasyonların daha sık olarak ve katılımın yaygınlaştırılması amacıyla diğer şehirlerde de düzenlenmesinin vurgulandığı sonuç bildirgesinde, sempozyumda ele alınan konuların her birinin ayrı ayrı organizasyonlarda daha geniş ve detaylı olarak değerlendirilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Ulasal biyometrik (DNA vb.) ve balistik veri arşivlerinin kurulması için gerekli yasal ve idari düzenlemelerin süratle gerçekleştirilmesi istenirken; diş ile ilgili dijital panaromik görüntülerin kimliklendirme için kullanılabilmesi amacıyla gerekli yasal çalışmaların yapılması gerektiği kaydedildi.

Sonuç bildirgesinde, "Kriminal polis laboratuvarlarına bağlı bölge laboratuvarlarının statülerinin yükseltilerek eğitim kurumları ile birlikte enstitü çatısı altında birleştirilerek özerk bir yapıya kavuşturulması; illerde olay yeri inceleme şube müdürlükleri bünyesinde delil toplama ve değerlendirme merkezlerinin ön inceleme ve değerlendirme laboratuvarlarının kurularak yaygınlaştırılması" önerileri yer aldı.

Olay yeri inceleme hizmetlerinin merkezde ayrı bir daire başkanlığı seviyesinde yapılandırılması gerektiği vurgulandı. 'Suç Araştırması ve Adli Bilimler Sempozyumu' sonuç bildirgesinde şu tavsiyelerde bulunuldu: "DVI (Felaket mağdurlarının kimliklendirilmesi) konusundaki çalışmalarda eğitilmiş ve yetkin personel ile hızlandırılması, DVI personeli ile alandaki mağdur yakınlarının ilişkisini düzenleyecek personelin istihdam edilmesi, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan cinsel istismar suçları ile ilgili mağdurlar için alınan raporlarda 'beden ve ruh sağlığı' tabiri yerine, 'beden ve akıl sağlığı' ibarelerine yer verilmesi, adli tıp ve psikiyatrinin yan dalı olarak adli psikiyatrinin kurulması."

dna
ve
balistik
veri
arşivleri
kurulacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir