Medimagazin logo

Diş hekimi cam üfledi Hollywood'a uzandı

Hatay'da bir diş hekiminin hobi olarak başladığı cam üfleme sanatında yaptığı eserler, Hollywood film setlerinden talep görmeye başladı.
Kaynak: HABER A
Diş hekimi cam üfledi Hollywood'a uzandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Diş hekimi Şadi Asfuroğlu, ailesinin yıllar önce cam üretimi yaptığını ve 22 yıl önce kendisinin de bu mesleğe merak salarak hobi olarak cam üflemeye başladığını söyledi.

Diş hekimliğinden arta kalan zamanlarında, kurduğu küçük atölyelerde çalışmaya başladığını ve cam ustalarından da destek alarak güzel eserler ortaya çıkarmaya çalıştığını ifade eden Asfuroğlu, yeşil cam tekniğiyle uzun yıllardır yaptığı çalışmalarıyla hayal edemeyeceği noktalara geldiğini kaydetti.

Yıllardır yaptığı cam eserlerinin atölye ve iş yerine sığmaması üzerine ailesine ait 140 yıllık eski Antakya evini restore ettirdiğini ve ''Antakya Cam Müzesi''ne dönüştürdüğünü vurgulayan Asfuroğlu, burayı yerli ve yabancı ziyaretçilere açtığını belirtti.

Antakya Cam Müzesi'nde sayısını bilmediği kadar eserin bulunduğunun altını çizen Asfuroğlu, şöyle devam etti:

''Müzemizde Antakya camına dair birçok örneği görebilirsiniz. Onun yanı sıra binlerce yıldır yapılan Roma, Bizans, Fenike ile özdeşleşen ve daha sonra Osmanlı zamanında gelişen cam çeşitlerini burada bulabilirsiniz. Atölyemizde bunların benzerlerini yapmaya çalışıyoruz. Müzelerde görebileceğiniz göz yaşı, parfüm şişeleri, Roma ve Bizans dönemlerinin cam yüzüklerini, kolye uçlarının benzerlerini yine atölyemizde tekrarlamaya çalışıyoruz. Farklı kültürel hediyelik eşyalar üretme gayreti içerisindeyiz. Güzel bir ilgi var. En azından Antakya'da böyle bir cam kültürünün olduğunu, binlerce yıl öncesi camın ilk keşfedildiği yerlerden birisinin Antakya olduğunu biraz ortaya koyduk.''

Müzeden film setlerine-

Müze sayesindeki tanıtımla yaptığı çalışmaların adından söz ettirmeye başladığını ifade eden Asfuroğlu, kısa süre önce bir film şirketinden teklif aldığını belirtti.

Holywood'daki film setlerinde kullanılmak üzere kendisinden ürün istendiğini vurgulayan Asfuroğlu, ''Aradıklarında önce inanamadım. Eserlerimi ve yaptığım çalışmaları basında çıkan haberlerde görmüşler ve internet üzerinden de incelemişler. Setlerde kullanılmak üzere üfleyerek büyük bir zevkle yaptığım çalışmalardan istediler. Hollywood'a Bizans ve Roma döneminde kullanılan camların benzerleri olan 67 parça ürün hazırlayıp verdik. Eserlerim hangi filmde yer alacak bilmiyorum, ama Hatay'dan Hollywood'a cam göndermek beni inanılmaz mutlu etti'' diye konuştu.

diş hekimi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir