Medimagazin logo

Dirsek üstü amputeydi: Artık biyonik elindeki her parmağı kontrol edebiliyor

Bir iş kazasında sol kolunu trajik bir şekilde kaybeden bir adam, İsveç'teki araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir teknolojiyle artık biyonik elindeki her parmağı zihniyle yönetebiliyor
Kaynak: Sözcü
Dirsek üstü amputeydi: Artık biyonik elindeki her parmağı kontrol edebiliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Soyadını paylaşmak istemeyen 54 yaşındaki Tonney, artık tornavida kullanmaktan bardağa su dökmeye kadar birçok günlük işini yapabiliyor.

Kol kaslarının protez elini kullanmasına izin veren cerrahi bir operasyon geçiren Tonney artık, “biyonik bir elin her parmağını kontrol edebilen dünyanın ilk dirsek üstü amputesi” unvanına sahip.

Daily Mail’in haberine göre, projeyi yürüten Biyonik ve Ağrı Araştırmaları Merkezi’nin kurucu direktörü Profesör Max Ortiz Catalan, şimdiye kadar bu teknolojinin sadece dirsek altındaki amputasyonlarda gösterildiğini söyledi.

Prof. Catalan ve ekibi, Tonney’nin kolunu proteze bağlamak için elektrot sensörleri ve titanyum kemik implantı kullandı.

Araştırmacılar, rahatsızlığa neden olan ve mekanik olarak dengesiz olabilen geleneksel uzuv bağlantılarıyla karşılaştırıldığında, titanyum implantlarının rahat olduğunu ve kalan kemiğe “güçlü bir şekilde sabitlendiğini” söylediler.

Makine öğrenimi algoritmaları kullanıldı

Kesilmiş bir uzuvda, kalan sinirlerden gelen sinyaller elektrotlar tarafından alınamayacak kadar zayıf olabilir, bu nedenle ekip bu sinirleri, sinyalleri “yükseltmek” için mevcut kaslardaki yeni hedeflere göre yeniden yapılandırdı.

Makine öğrenimi algoritmaları, kullanıcının niyetini protezin hareketine çevirmek için kullanılır ve Tonney’nin zihnini kullanarak biyonik elini hareket ettirmesini sağlar.

Ekip, Tonney’nin biyonik kolunu üç yıldan fazla bir süredir günlük hayatında kullandığını söyledi.

Sonraki adımların bir parçası olarak, araştırmacılar biyonik elin kontrolünü geliştirmeyi hedefliyor. Prof. Catalan, “Kontrolü tamamlamak ve potansiyel olarak iyileştirmek için duyusal geri bildirim (his) sağlamak için de çalışıyoruz.” diye ekledi.

biyonik el
ampute
protez
Yorum (1)
Has Odabaşı
umarım isveç "sgk" sının "müfettişi", bu biyonik kola rapor çıkaran "tohturları" ve protezi takan "ortez protez firmasını" soruşturmaz. kibar feyzo film repliği gibi (biz soruşturulduk)....
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir