Medimagazin logo

Depresyon önlenmesinde araştırma sonucu: Akdeniz diyeti

Akdeniz diyetinin, depresyonun önlenmesine yardımcı olabileceği bildirildi
Kaynak: AA
Depresyon önlenmesinde araştırma sonucu: Akdeniz diyeti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sonuçları "Molecular Psychiatry" dergisinde yayımlanan, son 8 yılda yapılan 41 araştırmayla ilgili değerlendirme, meyve, sebze, tahıl, balık, kabuklu yemiş ve zeytinyağı temelli Akdeniz tipi beslenmenin, ruh sağlığına iyi geldiğini gösterdi. 

Londra Üniversitesinden doktor Camille Lasalle liderliğindeki uzmanların değerlendirmesinde, tüketilen yiyeceklerin, depresyon riskinin düşürülmesinde fark yaratabileceğinin gözlendiği belirtildi. 

Çalışmanın, çok fazla şeker ve işlenmiş gıdanın yer aldığı beslenme biçiminin depresyon riskini arttırabileceği fikrini verdiğine işaret edildi. 

Depresyon tedavisine beslenmenin dahil edilmesi için konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerektiği de vurgulandı. 

Geçmişte yapılan araştırmalar, Akdeniz diyetinin, kalp hastalığında risk faktörleri Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol olasılığını düşürebileceğini ortaya koymuştu. 

Yine Akdeniz tipi beslenenlerin uzun yaşama ve kilo almama olasılığının yükseldiği görülmüştü.

londra universitesi
molecular psychiatry
tip 2 diyabet
Yorum (1)
Hasan Akdemir
Diyeti bile depresyona iyi gelen Akdeniz’in, bizzat kendisinin nelere kadir olduğunu , onca uygarlığın beşiği olmasından anlamak mümkün.
29
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir