Medimagazin logo

Deprem riski nedeniyle hangi hastaneler tahliye edildi? İşte tahliye kararı alınan hastaneler...

Kahramanmaraş ve Hatay'da yaşanan depremlerin ardından yapılan incelemelerde deprem riski taşıyan binalar boşaltılmaya başladı. Bu kapsamda İstanbul'da ve Ankara'da bazı sağlık kuruluşları tahliye edildi, bazıları hakkında ise yıkım kararı alındı. İşte taşıdığı deprem riski nedeniyle hakkında tahliye kararı alınan hastaneler...
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Deprem riski nedeniyle hangi hastaneler tahliye edildi? İşte tahliye kararı alınan hastaneler...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde hastane binalarının güvenlik seviyeleri gündeme alındı.

Bu kapsamda şimdiye kadar 5 hastane hakkında deprem riski nedeniyle tahliye kararı alındı.

İşte Türkiye çapında deprem riski nedeniyle boşaltılma kararı verilen hastaneler...

 

İstanbul

 

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Deprem riski nedeniyle tahliye kararı alınan ilk sağlık kuruluşu Cerrahpaşa oldu.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın tarafından yapılan ilk açıklamada hastanenin büyük bir kısmının kapatılacağı şu sözlerle ifade edildi:

"Yapılan değerlendirme neticesinde, tüm dahili ve cerrahi bilimleri içerisinde barındıran, toplam 17 ayrı binadan oluşan Monoblok binalar kompleksi ile Uğur Derman binası, yemekhane binası ve öğrenci yurt binalarının emniyetle hizmeti yerine getirecek güvenlik seviyesine sahip bulunmadığı ve bu binaların risk taşıdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin ana omurga yapısını oluşturan yaklaşık 105 bin metrekarelik kapalı alan hizmete devam edemeyecektir."

Rektör Prof. Dr. Aydın'ın duyurusunda kısa bir süre sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığından yeni bir açıklama geldi. Açıklamada sağlık hizmetlerinin deprem riski olmayan binalarda sürdürülmeye devam edileceği ifade edildi.  Yeniden düzenleme yapıldığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"7 Mart 2023 tarihinden itibaren tüm branşlarda mevcut kısıtlı imkanlar dahilinde ayaktan hasta poliklinikleri, tedavileri ve laboratuvar hizmetlerinin Cerrahpaşa Yerleşkesi içindeki deprem riski olmayan çelik konstrüksiyon binalarda sürdürüleceğini kamuoyuna duyurmak isteriz."

 

Kağıthane Devlet Hastanesi

İstanbul'da depreme dayanıklı binalar incelemesinde tahliyesine karar verilen sağlık kuruluşlarından biri de Kağıthane Devlet Hastanesi oldu.

Kağıthane Devlet Hastanesi'nde yapılan incelemenin ardından depreme dayanıksız olduğu tespit edilerek binanın taşınmasına karar verildi.

Konuya ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İstanbul Kağıthane Devlet Hastanemiz, Seyrantepe Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanemize taşınarak hizmete devam edecektir. Taşınma işlemi ise birkaç gün içinde tamamlanacaktır. Benzer çalışmalarımız devam edecektir ve bu taşınma durumlarına, ilgili hastanelere ilişkin de sizleri bilgilendirme çabası içinde olacağız." açıklamasında bulundu.

 

Baltalimanı Devlet Hastanesi

Karar Gazetesi'nin hastane çalışanlarından aldığı bilgiye göre, Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi de tahliye edilecek.

Hastanenin mart ayında Sarıyer Çayırbaşı Hamidiye Etfal Hastanesi'ne taşınacağı iddia ediliyor.

 

Ankara

 

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Depremlerin ardından oluşturulan Sağlık Yapıları Yıkım Değerlendirme Komisyonu'nun incelemesi sonucu Sağlık Bakanlığı'na bağlı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi için ise yıkım kararı alındı.

Komisyon tarafından yapılan İnceleme sonucu bazılarının duvarlarında çatlaklar ve yıpranmalar tespit edilen 6 bloktan oluşan hastane için yıkım kararı verildi. 

Zaman içinde yeni birimlerle yatak sayısı artırılan, uzun yıllar sağlık hizmeti sunan ve eski adı SSK Dışkapı Hastanesi olan hastanenin tahliye edilmesi istendi.

Adana

 

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi

Adana'da 50 yıl önce kurulan Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nin ana binasındaki taşıyıcı kolonlarının, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler sonrası yapılan incelemelerde orta düzeyde hasar gördüğü tespit edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin incelemesinin ardından binanın tahliyesine karar verildi. 

Kolonlarının depreme dayanıklı hale getirilmesi amacıyla ana binasındaki iki bloku boşaltılan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinin ek binasında hizmet vermeye başladığı bildirildi.

tahliye karari
deprem riski
hastane
cerrahpasa
tahliye
saglik kurulusu
Yorum (2)
Dr Mehmet
i̇zmirdeki hastaneler inceleniyor mu ..çok eski hastaneler var
1
Cevapla
asuman şamlı
ankarada etlik şehir hastanesine geçişi durdurulan ve bina eski olduğu ve dayanıksız olduğu bilinen ve incelenen hastaneler ne olacak. deprem öncesi tahliye edilecekti. depremle ses seda kesildi. ne oldu anlamıyorum. bu hastanelerde çalişan %10 personele açiklama yapilmasi gerekmez mi̇?
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir