Medimagazin logo

Damacana sulara ''cep''ten takip

Sağlık Bakanlığı, damacana suların uygun ortamda üretimi ve dağıtımı için bir dizi önlemi uygulamaya sokacak.
Kaynak: Selma Bıyıklı / AA
Damacana sulara ''cep''ten takip
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Hüseyin İlter, damacana suların güvenliğinin artırılmasına yönelik alınacak önlemlerle ilgili de bilgi verdi.
Alınacak önlemlerin başında Ambalajlı Su Takip Programı'nın hızlandırılması geldiğini bildiren İlter'in verdiği bilgiye göre şu düzenlemeler uygulamaya sokulacak:
-Üretim tarihi, kaç kez dolum yapıldığı, üretici firma gibi bilgilerin yer aldığı birer kimlik verilecek damacanalar, tıpkı ilaçlar gibi takip sistemiyle izlenecek.
-Vatandaşlar bu bilgilere cep telefonundan bile ulaşabilecek.
-Dolum tesislerinde etkin yıkama, durulama ve dezenfeksiyon yapabilen su dolum makinelerinin kullanılması için önlem alınacak, firma modernizasyonu sağlanacak.
-Satış noktaları ve nakil araçlarının modernizasyonu, üretici firma bilgilendirmesi, uygun koşullarda depolama ve satış sağlanacak.
-Su Takip Programı'nın hazırlık aşamaları hızlandırılacak ve firmalara ait laboratuvar verileri dahil her türlü veri anlık izlenebilecek.
-Üretici firmalar su dolumundan tüketiciye ulaşım aşamasına kadar sorumlu tutulacak ve oto kontrol mekanizması geliştirilecek.
-Damacana kullanım süresi ve dolum sayısına kısıtlama getirilecek.

damacana
sulara
''cep''ten
takip
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir