Medimagazin logo

Çok para verirsek hekimler çalışmaz

Hükümetin sağlık politikaları nedeniyle sık sık karşı karşıya gelen Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ dün Mayıs 2009'dan sonraki ilk "yüz yüze" görüşmeyi gerçekleştirdi. Görüşmede, performans uygulamasını savunan Akdağ, sabit ücretlerin yüksek olması durumunda hekimlerin çalışmayacağını belirtti.
Kaynak: CUMHURİYET
Çok para verirsek hekimler çalışmaz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu ve beraberindeki heyet dün Bakan Akdağ ile görüştü. Görüşme hakkında bilgi veren Bilaloğlu, bakanla zaman zaman telefonla görüştüklerini ancak "yüz yüze" anlamında Mayıs 2009'dan sonraki ilk görüşme olduğunu söyledi. Hekimlerin "iş güvencesi, can güvencesi, mesleki bağımsızlık ve gelir güvencesi" olmak üzere 4 temel sorunu olduğunu dile getiren Bilaloğlu, bakana bunları ifade ettiklerini bildirdi. Sağlık çalışanlarının gelirleri ve performans uygulamasına ilişkin sıkıntıları da aktardıklarını dile getiren Bilaloğlu, şunları söyledi: "Sayın bakan 'Ben eğer çok para verirsem çalışmaz millet, çalışmaya gerek var mı, çalışmaz insanlar. Bunun için sabit ücreti düşük tutuyoruz. Diğer kısmı ise çalışmanıza bağlı. Yani performansa. Çalışırsanız para artar, çalışmazsanız artmaz. Performansa bağlı. Örneğin ortalama bir hekimin maaşı 2 bin TL. Bunun üzerine çıkmak performansa, çalışmaya bağlı' diyor. Biz bunun bir anlayış sorunu olduğunu düşünüyoruz."
 
'9 gün tatil de oluyor'
 
Bilaloğlu, görüşmede bakana sağlık çalışanlarının 19-20 Nisan'da yapacağı grevi de anımsattıklarını söyledi. Bakanın, "Hastalara zarar gelecek bir faaliyeti uygun görmeyiz" dediğini anlatan Bilaloğlu, bunun üzerine kendilerinin de "9 günlük bayram tatilleri oluyor. 9 günlük tatilde zarar gelmiyor, 2 günde ne olacak?" karşılığını verdiklerini bildirdi. Bilaloğlu, bakanın 13 Mart'ta yapılan mitingde sağlık çalışanlarından daha çok bazı sol partilerin üyelerinin bulunduğunu söylediğini de belirtti.
çok
para
verirsek
hekimler
çalışmaz
Yorum (55)
İD
PERFORMANSA BİR ÜST LİMİT GETİRİLMELİ VE HER 1 PUANIN KARŞILIĞI TÜM HASTANELERDE AYINI OLMALIDIR.BU KARŞILIKLAR AİLE HEKİMLİĞİ SİSTEMİNDE OLDUĞU GİBİ GARANTİ ALTINA ALINMALIDIR.
0
Cevapla
murat
dr calismaz ise para yok diyorsunuz ama? 3000 4000 nufuslu birakin ameliathaneyi dogru durust hasta yatiracak yatagi olmayan *secim* hastahaneleciklerine catir catir cerrah atiyorsunuz.genel cerrahi bile anlarim ama beyin cerrahi atiyorsunuz
0
Cevapla
S.O.
Performansta adaletsizlik ! Ortalamadan ek ödeme alan hekimler her hastane birleştirilmesinde artan hekim sayısından dolayı sürekli ek ödemeleri hekim sayısına bölünmekte ve dramatik bir ücretle karşılaşmaktadırlar. Bakanlık hem hastaneleri birleştiriyor,hemde mağduriyetleri giderici önlemler almıyor. Bu konuda bakanlığın acilen önlem almasını diliyoruz.
0
Cevapla
EVREN BESLER
Hepsinden en önce hastane ortalamasından ek ödenek alma ''saçmalığını'' bitirin de ondan sonra bu tartışmalar yapılsın. Biyokimya,mikrobiyoloji,patoloji,intaniye v.s. uzmanı cerrahi branş uzmanından ''her daim'' kat be kat fazla ek ödenek almamalı! Onların da canı yanmalı ki onların da sesi çıkmalı. Şu an itibariyle 3000 TL sabit + 3000 TL = toplam 6 küsür bin TL aylık alan bir branş hekimi grev, hak, hukuk, muayenehane, özel, vırt, zırt düşünür mü? Hodri meydan buradan soruyorum arkadaşlar, sıkıysa dürüstce cevap verin. Hadi bakalım...
0
Cevapla
cy
performans sisteminin daha adil olması için öncelikle sabit ödemenin aylık ek ödeme kazancından mahsup edilmemesi direk olarak verilmesi gerekir zira hastanesine göre değişmekle birlikte sabit ödemeyi gecmek için 10-15000 puan yapmak gerekmekte buda bu civarda puan yapan hekimlerin duruma göre sabit ödeme dısında hiç ek ödeme almamasına yada cok az almasına yol acmaktadır sonrasındada 25000 puan yapan her hekime tavandan ek ödeme verimelidir(tavan sabit ödemeyle birlikte maaşın 2.5-3 katı olmalıdır)
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir