Medimagazin logo

Çifte vatandaşların üniversite kurnazlığı! Şipşak öğrencilik

Çifte vatandaşlığı olan bazı öğrenciler, üniversiteli olmak için TC vatandaşlığından çıkıyor. 3 milyonu aşkın adayın yarıştığı YKS yerine daha az katılımlı ve daha az sorunun yer aldığı Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı’na giriyor.
Kaynak: Milliyet - Ozan Ömer Kadüker
Çifte vatandaşların üniversite kurnazlığı! Şipşak öğrencilik
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Milyonlarca adayın üniversiteye girmek için yarıştığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları devam ediyor. Çifte vatandaşlığı olan ve sınavı zor bulan bazı adaylar ise yabancı öğrencilerin girdiği, Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı’na (TR-YÖS) yöneliyor. Bu sınava girmek için TC vatandaşlığından çıkıyorlar. Böylelikle Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler gibi birçok testin bulunduğu YKS yerine sadece Sayısal Yetenek ve Temel Matematik Testi’nin yer aldığı daha kolay ve daha az sorulu bir sınavla üniversiteli olma şansı yakalıyorlar. Ayrıca sınav yabancı öğrencilere yönelik olsa da soru kitapçığında Türkçe çeviri de bulunuyor.

"Kazanması daha kolay"

Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker haberine göre, Kadüker YÖS kursu veren bir kurumla, Türkiye’de bir lisede okuduğunu ve çifte vatandaşlığı olduğunu belirterek iletişime geçti. Kurumların yöntem ve süreçle ilgili verdikleri bilgiler şöyle: 

1 Temmuz’a kadar vatandaşlıktan çıkma belgenizin elinizde olması lazım. Süreç ortalama 3-5 ay sürüyor. Kursumuzda bu durumda olan çok sayıda öğrenci var. Eylülden itibaren vatandaşlıktan çıkmaya çalışanlar bulunuyor. Sizin süreciniz bu yıl yetişmezse seneye girersiniz. 2 yıl içerisinde TC vatandaşlığına geri dönme hakkınız var. YKS’de tıp kazanma ihtimali 10.000’de 1, YÖS’te ise 100’de 6. O yüzden YÖS ile kazanmanız daha kolay. 

Çifte vatandaşlığınız varsa TC vatandaşlığından çıkmanız lazım. Birçok adayı bu şekilde üniversiteli yaptık, vatandaşlık sürecinden üniversiteye yerleşene kadar danışmanlık sağlarız. 

Eğer çifte vatandaşsanız ve yurt dışında liseyi bitirdiyseniz çıkmanıza gerek yok ama liseyi burada bitirdiyseniz vatandaşlıktan çıkın. 

YÖS’e girmeniz daha mantıklı çünkü soru sayısı az ve YKS’ye göre daha kolay sorular soruluyor. Devletler için sınavdan iyi puan almanız lazım ama vakıflarda istediğiniz bölüme yerleşebilirsiniz.

"Gezdi, tozdu ama kazandı"

Sosyal medyada ve forum sitelerinde birçok öğrenci vatandaşlıktan çıkmanın yollarını araştırıyor.  

Bazı öğrenci yorumları şöyle: 

Ailem YÖS’e girmemi istiyor ama sınava 5 ay kala böyle bir riske girmek istemiyorum. 

Sınıf arkadaşım haksızlık olduğunu ama bu hakkını kullanacağını söyledi. Şimdi benimle aynı üniversitede matematik okuyor. 

Arkadaşım da YÖS’ten girdi. Gezdi, tozdu ama mühendislik kazandı. 

Etrafımızda çok göçmen var. Hepsi son sene Türk vatandaşlığından çıkıp tıp okudu, dershaneye bile gitmediler tatil yaparak kazandılar. 

Şipşak öğrencilik

Devlet üniversitelerinin çoğunluğu öğrenci kabulünde, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na girme şartı istiyor. Ancak vakıf üniversitelerinde yabancı öğrenciler için sınav şartı yok. Bazı vakıf üniversiteleri ise öğrenci kabullerini sadece aracı danışmanlık şirketleri üzerinden yapıyor. Bu alanda hizmet veren yüzlerce şirket, istenilen üniversite ve bölüme kayıt garantisi sunuyor. Ücretler ise 2 bin dolar ile 20 bin dolar arasında değişiyor. Milliyet daha önce de YÖS’te uygulanan sahtekarlıklarla ilgili haberler yapmıştı.

Avukat: Ben de yaptım

Vatandaşlıktan çıkmak isteyenlere birçok avukat da destek sağlıyor. Öyle ki bu alanda uzmanlaşan avukatlar da var. Kendisinin de YÖS’e girdiğini belirten bir avukat, şunları söyledi:

 “Çok rahat bir şekilde vatandaşlıktan çıkış işleminizi yaparız. Ben de Bulgaristan vatandaşıydım, YÖS’e girip hukuk fakültesi kazandım. Danışmanlık sağladığımız birçok öğrenci oldu. Doğru bir karar vermişsiniz. Çünkü YÖS, YKS’ye göre çok kolay. Sınav sonrası TC vatandaşlığına dönebilirsiniz. Hatta girmek, çıkmaktan daha kolay.”

cifte vatandaslik
ogrenci
yos
universite
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir