Medimagazin logo

ChatGPT bu kez doktorların testini geçemedi

ChatGPT doktorların girdiği Amerikan Gastroenteroloji Koleji testlerini geçemiyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
ChatGPT bu kez doktorların testini geçemedi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Geçtiğimiz hafta yapılan bir çalışmada, ChatGPT'ye Kanada Kraliyet Koleji ve Amerikan Radyoloji Kurulu sınavlarına benzer 150 çoktan seçmeli soru sorulmuş, yapay zeka soruların büyük bir çoğunluğunu doğru bilerek radyoloji kurul sınavını geçmişti. Radyolojiden geçen ChatGPT gastroenterolojiden sınıfta kaldı.

ChatGPT radyoloji kurul sınavını geçti

Yapılan yeni çalışmaya göre ChatGPT, American College of Gastroenterology (ACG) Öz Değerlendirme Testlerini geçemedi.

70 sınırını geçemedi

New York'taki Long Island Jewish Medical Center'dan Dr. Kelly Suchman ve meslektaşları, 2022 ve 2021 ACG Öz Değerlendirme Testlerinde ChatGPT-3 ve ChatGPT-4 performansını değerlendirdi. Değerlendirmeyi geçmek için %70 veya daha yüksek bir puan gerekiyordu.

Araştırmacılar, ChatGPT-3 ve ChatGPT-4'ün iki sınavda yer alan 455 soruda sırasıyla %65,1 ve %62,4 puan aldığını tespit etti.

Dr. Kelly Suchman  "Son zamanlarda ChatGPT ve yapay zekânın çeşitli sektörlerde kullanımına büyük ilgi gösteriliyor. Tıp eğitimi söz konusu olduğunda, bu potansiyel çığır açan araçla ilgili araştırma eksikliği var. Araştırmamıza dayanarak, ChatGPT şu anda gastroenterolojide tıp eğitimi için kullanılmamalıdır ve sağlık hizmetleri alanına uygulanmadan önce kat edilmesi gereken bir yol vardır." dedi.

Çalışma, 22 Mayıs'ta American Journal of Gastroenterology'de çevrim içi olarak yayımlandı.

amerikan gastroenteroloji koleji
chat gpt
doktor
test
yapay zeka
Yorum (2)
Kasaplar Kethüdası
yani anadal in yan dal out mu olmuş hssykdykdkywwidlhchhxxgxhkdykdykd
1
Cevapla
ChatGPT Koruma ve Yaşatma Derneği
sınav puanı hekimlik başarısını göstermez. hekimlik sanattır. chatgpt bu sanatı hakkıyla yerine getirebilir. 5 yıl içinde doktorluk bir bakıma teknisyenlik olacak.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir