Medimagazin logo

Çatalca Devlet Hastanesi'nde 15 oda palyatif bakım için ayrıldı

Bakıma muhtaç ağır hastalara hizmet veren Palyatif Merkezlere bir yenisi daha eklendi. Çatalca Devlet Hastanesi'nde özel olarak dizayn edilen 15 oda, bakıma muhtaç hastalar için ayrıldı.
Çatalca Devlet Hastanesi'nde 15 oda palyatif bakım için ayrıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı'nın bakıma muhtaç ağır hastalar için açmaya başladığı Palyatif Merkezleri'nin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Çatalca Devlet Hastanesi'nde özel olarak dizayn edilen 15 oda, bakıma muhtaç hastalar için ayrıldı. 5 yıldızlı otel konforunda hizmet veren merkezde sadece palyatif merkezine özel doktor ve hasta bakıcılar hizmet veriyor. Hastalığının son evresinde yer alan veya bakıma muhtaç hastaların hastane ortamında ve özel ilgi ve alakayla bakımını ifade eden Palyatif merkezleri hastaların yaşam kalitesini de artırıyor.
Bu merkezlerde yatan hastaların ev ortamında bakılması mümkün olmayan ağır hastalardan oluştuğuna dikkat çeken Kamu Hastaneleri Birliği Çekmece Bölgesi Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır, "Kanser başta olmak üzere ağır hastalarda hasta ve yakınlarına moral vermek hastaların hayatını kolaylaştırmak için Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi, Başakşehir Devlet Hastanesi’nin ardından şimdi de Çatalca Devlet Hastanesi’nde Palyatif Bakım Merkezi kurduk. Türkiye'nin en donanımlı ve ferah Palyatif merkezi olmaya adayız. Palyatif merkezimizde 15 personel hizmet verecek" diye konuştu.

 

“PALYATİF TEDAVİ, DESTEK TEDAVİSİDİR”
Çatalca Devlet Hastanesi bünyesinde açılan Palyatif Merkezi'nin hasta kabulüne başladığı bilgisini veren Prof. Dr. İhsan Bakır, "Palyatif bakım üniteleri sıklıkla kanser hastalarına hizmet vermektedir. Aynı zamanda uzun süredir yoğun bakım servisinde tutulan hastalar da bu merkezlerden yararlanabilecek. Verilen hizmet aynı zamanda hasta yakınlarını da kapsamaktadır. Zira bir taraftan hastanın şikayetleri giderilmeye çalışılırken, diğer taraftan hasta ve yakınlarının karşılaşabileceği sosyal ve psikolojik sorunlar topluca değerlendirilmekte ve çözüm üretilmeye çalışılmaktadır. Palyatif tedavi, destek tedavisidir. Hastaların şikayetlerini gidermek, onları rahatlatmak için yapılan tedavilerdir. Örneğin; kansere bağlı ağrısı olan ya da yemek yiyemeyen hastaların sıkıntılarını gidermek için özel bakım ve destek tedavileri uygulamaktayız. Çok sayıda kronik hastalık için bu merkez hizmet verecek" ifadelerini kullandı.
Palyatif merkez için hastanenin en ferah ve güzel manzaralı katını hizmete açtıklarını anlatan Prof. Dr. İhsan Bakır, "Odalarımızda televiyon, mini buzdolabı, özel banyo ve tuvaletler, panik butonları, klima gibi çok sayıda donanım mevcut. Ailelerin hastayla birlikte zaman geçireceği alanlar hazırladık. Amacımız hem hastaların hem de ailelerin moralini yüksek tutmak. Uzun süren rahatsızlıklarda bazen aileler hasta ile yeterince ilgilenemiyor. İşini bırakmak zorunda kalanlar oluyor. İnsanların günlük hayatlarına devam ederken hastaları için gözü arkada kalmasın istiyoruz" şeklinde konuştu.

palyatif bakım
catalca devlet hastanesi
prof. dr. ihsan bakir
Yorum (2)
bulut
haber ilginç. yani, hastane ilçeye göre büyük. yatır, doldur, kes,.. istenen dololuk oranını bir türlü yakalayamıyoruz; ortalamacıları besleyecek yeterli performans- puan da olmuyor; öyleyse ne yapalım, bir şekilde kullanıp havamızı atalım gibi olmuş biraz.
5
Cevapla
Hasta yakını
aberle alakası olmayan bir servis.. Hastam bu serviste yatıyor.. Palyatif hastası ölmeli.... Mantığıyla hastaya yaklaşılıyor.. Hasta bakıcı yok.. Dr desen bilgi fakiri.. Hastane desen sağlık ocağı.. Türkiye işte laflar cafcaflı ama hizmet somali...
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir