Medimagazin logo

Çalışma, fiziksel aktivitelerin depresyonu terapi kadar etkili bir şekilde tedavi edebileceğini söylüyor

Yapılan bir araştırma depresyonla mücadelede ilaç ve terapiden çok daha etkili çözümler olduğunu ortaya koydu.
Kaynak: Sözcü
Çalışma, fiziksel aktivitelerin depresyonu terapi kadar etkili bir şekilde tedavi edebileceğini söylüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avustralya'daki Queensland Üniversitesi'nde görevli bilim insanları depresyonu azaltmakta ilaç ve terapi seanslarından daha faydalı iki çözüm olduğunu tespit etti.

British Medical Journal isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada bilim insanları yürümek, koşmak ve yoga yapmanın depresyonu azalttığını ortaya çıkardı. 

Araştırmayı yürüten Dr. Michael Noetel, "Yürüme ve koşmanın çok az yan etkisi ya da pragmatik engeli var ve hangi seviyede olursa olsun herkes için depresyonu azaltmakta etkili bir çözüm" dedi. Noetel ayrıca depresyonun belirtilerini azaltmak için çok daha yoğun egzersiz yapılabileceğini dile getirdi. 

Antidepresandan iyi

Araştırmanın detaylarını paylaşan bilim insanları, "Yoga özellikle yaşlı erkeklerde ve güç antrenmanları ise genç kadınlarda çok daha iyileştirici oluyor. Egzersiz yapmak ilaç ve terapiden daha etkili olabilir" dedi. Bilim insanları 14.170 katılımcının verilerini incelerken hangi aktivitelerin depresyonu azaltmakta daha çok yardımcı olduğunu mercek altına aldı. 

Her türlü fiziksel aktivitenin kişinin ruh halini olumlu etkilediğini tespit eden bilim insanları koşmak ve hız odaklı antrenmanların çok daha etkili olduğunu söyledi. 

Dans dersleri de etkili

Yoga ve dans gibi grup derslerinin de depresyon semptomlarının iyileştirilmesinde oldukça etkili olduğu kaydedilirken bunda sosyal etkileşimin ek faydaları olduğuna dikkat çekildi. 

Genel olarak, aerobik egzersizin antidepresan almaktan daha etkili olduğu görülürken, koşu ve dans dahil olmak üzere çeşitli aktivite türlerinin bilişsel davranış terapisinden daha büyük bir etkiye sahip olduğu görüldü.

british medical journal
yoga
dans
depresyon
terapi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir