Medimagazin logo

Bunamaya neden olan 2 vitamin

Son araştırmalar vitamin B12 ve folik asit eksikliğinin homosistein denilen maddenin vücutta fazlalaşmasına yol açtığını ortaya koydu.
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ
Bunamaya neden olan 2 vitamin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bu maddenin fazlalaşması sinir hücrelerine zarar vererek alzheimer ve bunamaya neden oluyor’

Yaşam kalitesini bozarak kişiyi bakıma muhtaç hale getiren ve ölüme neden olabilen demans (bunama) obeziteden sonra çağın en önemli sorunu haline geldi.

Çevresel kirlenme, yaşam süresinin uzaması, vasküler ve metabolik hastalıkların artması, sorunu tetikleyen önemli faktörler.

Önümüzdeki 50 yılda dünyada hasta sayısının üç kat artarak 75 milyona ulaşacağı düşünülüyor. Bu yüzden hastalığın tedavisi kadar korunma konusuna da önemvermek gerekiyor.

Bu bağlamda vitaminler, vücuttaki birçok biyokimyasal olayda görevli oldukları için dikkat çekiyor. Rakamlar ciddi boyutta Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Köseoğlu, genel olarak 65 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 10’unda demans görüldüğünü belirtti.

Köseoğlu, demansın en sık görülen nedeninin alzheimer hastalığı olduğunu ifade ederek, sistemik risk faktörlerine bağlı olarak beyinde gerçekleşen damarsal olayların da sık görülen demans nedenleri arasında yer aldığını kaydetti.

Köseoğlu, birçok çalışmada vitamin eksikliğinin demansa neden olduğunun belirlendiğini ancak demans hastasının beslenme düzeninin değişip daha az vitaminli yiyecekler almış olması sonucu da vitamin eksikliği gelişmiş olabileceğini söyledi.

Pek çok çeşidi var ama... Sinir hücresinin metabolizması ve işlev görmesi için B vitaminlerine gerek duyduğunu söyleyen Köseoğlu, “B vitaminlerinin pek çok çeşidi var. Bunların hepsi sinir fonksiyonları için gerekli ama içlerinde vitamin B12 ve folik asit, üzerinde en çok araştırma yapılanları.

Son yıllarda bu vitaminlerin eksikliğinin homosistein denilen maddenin vücutta fazlalaşmasına yol açtığı tespit edildi ki bu durumda sinir hücrelerine zarar vererek demansa sebep olmaktadır’’ diye konuştu

Araştırmalar ne diyor?

Prof. Dr. Köseoğlu, yaşlılarda yüzde 3-60 vitamin B12 eksikliği, yüzde 30 folik asit eksikliği görüldüğünü belirterek, şunları kaydetti: ‘’Bu vitaminlerin demansı önlediği ve tedavisinde işe yarayabileceğine dair ciddi çalışmalar da var. 60 yaş üzeri, homosisteini yüksek, vitamin B12’si normal 800 kişi üzerinde yapılan çalışmada, folik asit alan kişilerin plasebo alanlara göre üç yıl sonunda bilişsel fonksiyonlarının daha iyi olduğu gözlemlenmiş.’’

K vitamini eksikliği de çok görülüyor

Köseoğlu, son yıllarda K vitamini eksikliğinin de demansa sebebiyet verebileceği üzerine hipotezler oluştuğuna dikkati çekerek, ‘’Vitamin K eksikliği de yaşlı kişilerde sıkça görülen bir durum. Bu konuda da çalışmalar yapılması planlanıyor’’ dedi.

Multivitaminler ne kadar etkili?

Multivitamin haplarının demans ve bilişsel işlevler üzerine etkisinin de ayrı bir merak konusu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Köseoğlu, şunları söyledi: ‘’Bu preperatların sağlıklı kişiler üzerine etkisiyle ilgili yapılmış iki çalışma var. Biri sağlıklı 220 yaşlı kadında yapılmış. Altı aylık multivitamin hapı kullanımı sonrası, öncesine göre bilişsel işlevlerde anlamlı bir fark görülmemiş. Bu çalışmanın izlem süresinin yetersiz olduğu düşünülüyor. Bir diğer çalışma yaşlı 910 sağlıklı kadın ve erkek üzerinde yapılmış. Bunların yarısı vitamin hapı, yarısı plasebo aldığında, multivitamin preparat kullanan bazı grupların (75 yaş üzeri ve iyi beslenemeyen gruplar) bazı testlerde bu kullanımdan fayda gördükleri gözlendi.’

bunamaya
neden
olan
2
vitamin
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir