Medimagazin logo

Bu uygulamayı diğer hastaneler örnek almalı

Kamu Hastaneleri yaptıkları çalışmalarla engelli vatandaşların sağlık hizmetlerinden daha kolay ve kimseye ihtiyaç duymadan yararlanmalarını sağlamak için çalışmalar yapıyorlar.
Bu uygulamayı diğer hastaneler örnek almalı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Adana Karaisalı İlçe Devlet Hastanesinin ''Engelsiz Mekân Plaket'' töreni düzenlendi.
Düzenlenen plaket törenine, Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr.Osman Kürşat Arıkan, Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, Engelli Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya, hastane yöneticileri, yürütme kurulu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr.Osman Kürşat Arıkan yaptığı konuşmada '' çalışmalarımızla kamu hastanelerinde, engelli vatandaşların sağlık hizmetlerinden daha kolay ve kimseye ihtiyaç duymadan yararlanmalarını sağlamak için revizyon çalışmaları yaptık. Amacımız tüm hastanelerimizde engelli vatandaşlarımıza ergonomik ortamlar yaratmak ve toplumda farkındalık oluşturmaktır,emeği geçenlere teşekkür ediyorum''dedi.
 
ENGELSİZ MEKAN NEDİR?
Arıkan ''hastanelerimizde engelli vatandaşların karşılaşacakları problemleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar arasında; görme engelliler için hissedilebilir yüzey ve braille alfabesi ile yapılmış kat yerleşim planı, asansörde braille alfabesi, ortopedik engelliler ve yaşlılar için rampa, yardıma ihtiyacı olanlar için engelli yardım kulesi, engelliler için özel oda, özel banyo, özel lavabo, bütün yerlere engelsiz ulaşım, otopark, engelli danışma masası olduğunu söyledi. Ayrıca, ihtiyaç halinde personel refakati, işaret dili eğitimi almış sağlık personeli ve sunduğumuz hizmetle gösterdiğimiz güler yüz çalışmalarımızın önemli bir parçasıdır'' dedi.
 
KAMU HASTANELERİ ÖRNEK TEŞKİL ETMELİ
Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan ise Belediye olarak engellilere yönelik hizmetlere büyük önem verdiklerini belirtti. Kamu Hastanelerinin bu tutumlarının örnek alınması gerektiğini ve sadece hastaneler değil vatandaşların yararlanabileceği her kurum ve işletmelerin engelli vatandaşlara kolaylık sağlayacak şekilde düzenlemeler yapması gerektiğini söyleyerek, Engelliler Meclisine ve Genel Sekreterliğe teşekkür etti.
 
SAĞLIK SORUNLARINI ÇÖZMEDE KOLAYLIK
Engelli Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya, Kamu Hastanelerinin engelliler için artık daha kolay ulaşılabilir olduğunu söyledi. Engelsiz mekanların, engelli bireylerin başkalarına ihtiyaç duymadan sağlık sorunlarını çözmelerinin rehabilitasyon anlamında da önemli bir yeri olduğunu belirterek, Kamu Hastanelerinin bu uygulamaları tüm kurumlara örnek teşkil etmeli dedi. 

Tören, Engelsiz Mekan Plaketi’nin hastane yönetimine takdim edilmesiyle son buldu.

engelsiz hastane
engelsiz mekan
karaisali ilce devlet hastanesi
prof.dr.osman kursat arikan
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir