Medimagazin logo

<b>Sağlık ocağında sağlık personeli olmak</b>

<b>Sağlık ocağında sağlık personeli olmak</b>
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

OKUYUCU KÖŞESİ:

Sabah saat 8 de sağlık ocağını açarsın ve yorularak geçirdiğin bir güne tam son verdim derken, Sağlık Bakanlığının çıkartmış olduğu Sağlık ocaklarında 24 saat hizmet vermek esastır genelgesiyle, akşam 8’de iğne yaptırmaya gelen hasta lojmanın kapısını çalar ve iğnesini yaptırır gider. Tabi hiçbir şey diyemezsin, kendi kendine olsun bakalım bir gün düzelir inşallah bu sistem diye yatağına yatarsın ve hadiiii hastanın tansiyonu çıkmıştır tabi bu arada gece saat 2’yi göstermektedir, açarsın sağlık ocağını hastanın tansiyonunu ölçersin, genel bir durum değerlendirmesi yaparsın ve hastayı tekrar evine gönderemezsen doktoru da çağırırsın ve tüm sağlık personeli gece 2’de ayaktadır. Ertesi gün sen gece 2 de kalktın yarın mesaiye saat 10 da gel diyen olmadığı için saat 8 de tekrar başlarsın ve hafta sonunu zar zor getirirsin.

Tabi asıl iş şimdi başlıyor sabah saat 9’da sağlık ocağını açarsın ve iğneleri, pansumanları yaptıktan sonra saat 12 gibi sağlık ocağını kapatırsın ve evine çekilirsin. Hafta sonu olduğu için insan banyo falan yapmak ister doğal olarak; tam banyodasın, kapı zili çalınır ve odun keserken nacakla elini doğramıştır adamcağız. Düşünürsün taşınırsın en yakın hastane 75 km ve en yakın 112 istasyonu 45 dk olduğu için ona da müdahale edersin ve böylece hastayı memnun edersin. Hastayı tedavi etmeden hastaneye yönlendirsen bile kapın çalınmıştır bir kere ve lojmandaki hemşireyi ve doktoru gördüm ama ilgilenmediler olur adın ve Kaymakamlıktan 30 dk sonra arar ve ifadeni alırlar bile.

Neyse günlerden Pazar olmuştur sabah saat 9 da sağlık ocağını açmışsındır. İğneleri, pansumanları yaptıktan sonra saat 12 de kapatırsın ve akşam olduğunda yemek yemeye başlarsın ve tam yemeğin ortasında telofonun çalar; (telefon numaran, adın,s oyadın ocağın kapısının önünde asılıdır) bizim çocuk bisikletten düştü, gündüz hastaneye acil servise gittim çocuğa doktor iğne yazdı sabahkini hastanede yaptırdık akşamkini doktor sağlık ocağında yaptırın dedi, çocuğun ateşi çıktı vb. Eeee sonra tabiî ki bakacaksın sonrası mı var bunun.

Sağlık ocağında hekim hariç 3 sağlık personeli olduğunu düşünürseniz ve ayda en az 10 nöbet geldiğini hesaplarsanız durumun ne kadar vahim olduğunu anlarsınız herhalde. Tabi bunun sonucunda kesinlikle mesai saatleri dışında kalan çalışmalarınız için 5 kuruş ücret almazsınız ve lojmana aylık kira ödersiniz. Öte yandan bir imam aylık 1400 tl maaş alırken sen 1050 tl maaş 150 tl döner sermaye alırsın, emekliliğinde en az maaşı sen alırsın. Bunun gibi tüm olumsuzluklar.

Saygılar

Saglık Memuru R.Y.

<b>sağlık
ocağında
sağlık
personeli
olmak</b>
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir