Medimagazin logo

Birleşmiş Milletler: Torba Yasanın 33. maddesi yasalaşmasın!

Birleşmiş Milletler (BM) sağlık hakkı özel raportörü Anand Grover, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ve kamuoyunda "Tam Gün" yasası olarak bilinen yasa tasarısının 33. maddesini eleştirerek yasalaşmamasını talep etti.
Birleşmiş Milletler: Torba Yasanın 33. maddesi yasalaşmasın!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CENEVRE-Grover ve Dünya Tabipleri Birliği (WMA) Genel Sekreteri Otmar Kloiber, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, "Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nda yer alan, "acil durumlarda devlet ambulansı geldikten sonra bağımsız hekimlerce sağlık yardımı yapılmasını suç sayan" düzenlemenin yasalaşmaması çağrısında bulundu.

Tasarının 33. maddesinin, "doğal felaketlerin sıklıkla görüldüğü bir ülke ve gösterilerin yapılabildiği bir demokrasi için acil tıbbi yardıma ulaşılabilmesi konusunda olumsuz bir etkisi olacağına" işaret edilen açıklamada, bu madde nedeniyle sağlık hizmetleri verenlerin, haklarında soruşturma açılma korkusuyla hizmet vermekten kaçınabileceği ifade edildi.

"Acil durumlarda müdahalede uluslararası standartların herhangi bir medikal aracın o bölgede bulunup bulunmamasına değil, yaralı veya hastanın tıbbi ihtiyacına dayandığına" işaret edilen açıklamada, doktorlar, hemşireler, sağlık görevlileri ve diğer sağlık çalışanlarının ihtiyacı olanlara acil bakım vermesinin insani görevleri olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Profesyonel sorumluluklarını herhangi bir müdahale ve herhangi bir ceza korkusu olmadan yürütebilmeliler" ifadesi kullanıldı.

birleşmiş
milletler:
torba
yasanın
33.
maddesi
yasalaşmasın!
Yorum (4)
dr.
2 yıl önce arabayla giderken trafik yavaşladı yolda kaza vardı araç yayaya çarpmış yaya refrüj de yatıyor sağda durdum ve yaralının yanına gittim solunumu yüzeyel o sırada 112 ambulansı geldi dr hanım (kendi hastaneme hasta getirdiği için dr oldugunu biliyorum) indi hastaya uzaktan baktı ve telefona sarıldı "entübasyon gerekli başka bir ekip gönderin". diğer ekip gelene kadar hastayı entübe ettim ambulansa teslim ettim. senin dr'lu ambulansın bile hastalarına doğru düzgün müdahale edemezken paramedikli, attli (ki şu an ambulansların %80 de dr yok) amblansınamı güvenelim. hasta tansiyonunu almaktan aciz çoğu, yerinde müdahale diye bişey kalmamış tuttuğunu damar yolu bile açmadan nasıl hastaneye atarız derdindeler. çok güzel göz boya anca, 112 arayınca vatandaşa taksi hizmetinden başka bir faydası yok ama bizim insanımızı kandırmakta bu kadar kolay işte, beleş herşey tatlı geliyor vatandaşa.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
bm sağlık hakkı raportörünün söylediklerinde mantık dışı hiçbir şey bulamadım. bu durum yasayı çıkarmaya çalışanların asıl niyetini de ortaya koyuyor.
0
Cevapla
Dr. MO
Normalde yasalar etik kuralları kalıcı ve zorunlu hale getirmek için vardırlar. Bizde yasalar evrensel etik değerlerin çok gerisine doğru evriliyor. Türkiye'de artık yasaların etiği kalmadı, tuz kokunca ne yaparsınız?
0
Cevapla
yankemun
bm önce suriyede katledilen çocuklarla ilgilensin. Bir ülkenin iç siyaseti bm yi nasıl ilgilendiir
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir