Medimagazin logo

'Bir çok gelişmiş ülkede bu istatistikler paylaşılıyor'

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği, kanser hastalığının erken tanısının konulabilmesi, tarama programlarının sağ kalıma katkısının belirlenebilmesi, tedavilerin başarıları ve gelecekteki projelerin belirlenebilmesi için doğru istatistiklerin önemli olduğunu bildirdi.
'Bir çok gelişmiş ülkede bu istatistikler paylaşılıyor'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın organlarında, kanserle ilgili yaşam sürelerine yönelik yayınlarda, Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ''Türkiye'de Kanser Kontrolü 2014'' başlıklı rapora dönük eleştirilerde bulunulduğu ifade edildi.

Söz konusu yayınlarda, ''raporda yer alan bazı kanser türlerinde ortalama sağ kalım verilerinin hastalar üzerine olumsuz etkilerinin bulunduğu ve bunun hak ihlali olduğu'' iddialarının yer aldığı belirtilen açıklamada, ''Kanser hastalığının erken tanısının konulabilmesi ve erken tanı için yapılan tarama programlarının sağ kalıma katkısının belirlenebilmesi, ayrıca kanser tedavilerinin başarılarının gözlenmesi, gelecekteki projelerin belirlenebilmesi doğru istatistiklerin sağlanabilmesi ile oluşmaktadır'' denildi.

Türkiye'de ilk kanser kayıtlarının İzmir'de, Kanser İzlem Denetleme Merkezi'nin (KIDEM) öncülüğünde tutulduğu ifade edilen açıklamada, KIDEM'in bu verilerinin tüm Türkiye'deki kanser istatistiklerini yansıtmasının olanaksız olduğu ifade edildi.

- ''Bir çok gelişmiş ülkede bu istatistikler paylaşılıyor''

Kanser Daire Başkanlığının son yıllarda yaptığı çalışmalarla kanser kayıt sisteminin tüm Türkiye'yi içermeye başladığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Kanser Daire Başkanlığı elde ettiği sonuçları objektif olarak internet sitesinde yayınlamaya başlamış, bu da bilgi isteği olan kişilerin bilgiye kolay ulaşmasını sağlamıştır. Tablonun altında kanserlerdeki ortalama sağ kalımın evreye, yaşa, ek hastalık yüküne ve tümörün biyolojik yapısına göre değiştiği özellikle belirtilmiştir. İnternet ortamında çok sayıda doğru olmayan bilgilerin verildiği göz önünde bulundurulursa bu tür bilgilerin resmi bir kurumdan ve doğru olarak verilmesi çok önemlidir. Bu tür istatistikler dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) gibi kuruluşlar tarafından da toplumla paylaşılmaktadır.''

'bir
çok
gelişmiş
ülkede
bu
istatistikler
paylaşılıyor'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir