Medimagazin logo

Bilim insanları kan basıncını düşürmede çığır açacak bir buluşa imza attı

Toledo Üniversitesi'ndeki bilim insanları, hipertansiyon araştırmalarında çığır açan bir dönüm noktasına imza atarak, tasarlanmış bakterilerin kan basıncını düşürmedeki etkinliğini ortaya koydu
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Bilim insanları kan basıncını düşürmede çığır açacak bir buluşa imza attı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Toledo Üniversitesi'nden araştırmacılar, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin verilerine göre ABD'li yetişkinlerin neredeyse yarısını etkileyen bir durum olan hipertansiyonla mücadelede yeni bir yaklaşıma öncülük ederek önemli bir atılım gerçekleştirdiler. Bilim insanları, mikrobiyom tıbbı alanında bir paradigma değişimine işaret ederek, kan basıncını düşürmek için tasarlanmış bakterileri başarıyla kullandılar.

Kısa süre önce hakemli Pharmacological Research dergisinde yayınlanan çalışma, kan basıncını etkili bir şekilde yönetmek için vücudumuzun mikrobiyomunu, özellikle de tasarlanmış bakterileri kullanma potansiyelini ortaya koyuyor. 

UToledo'da hipertansiyon araştırmacısı ve makalenin kıdemli yazarı olan Dr. Bina Joe, "Bu, sağlığınızı ölçülebilir şekilde iyileştiren ürünler yapmak için mikrobiyotayı kullanabileceğinize dair bir prensip kanıtıdır" diyerek bulgulardan duyduğu heyecanı dile getirdi.

 

Bakteri ile kan basıncını düşürdüler

Araştırma, ACE2 adı verilen bir protein üretmek üzere modifiye edilmiş faydalı bir bağırsak bakterisi olan Lactobacillus paracasei'ye odaklandı. Bu protein, kan basıncını etkileyen renin-anjiyotensin sisteminin düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynuyor. Araştırmacılar, mühendislik ürünü bakteriler aracılığıyla insan ACE2'sini tanıtarak bağırsak anjiyotensin II'yi azaltmayı ve ardından kan basıncını düşürmeyi başardılar. 

Bununla birlikte, çalışma cinsiyete özgü ilginç bir tepkiyi ortaya çıkardı; sadece dişi sıçanlar kan basıncında önemli bir düşüş yaşadı. Bu cinsiyet eşitsizliğini tam olarak anlamak için daha ileri araştırmalar sürüyor.

Umut verici bir gelişme

Dr. Joe mikrobiyom tıbbının potansiyelini vurgulayarak şunları söyledi: "Hipertansiyonu düzeltmek için bakterileri kullanabilmemiz gerçek bir olasılık. Bu büyük bir gelişme ve bu konsept diğer hastalıklara da uygulanabilir."

 Daha geniş uygulamaları ve potansiyel yan etkileri keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bu öncü çalışma vücudumuzun mikrobiyomunu tedavi amaçlı kullanma konusunda umut verici bir pencere açıyor.

Bulgular, kalp krizi, felç ve böbrek hastalığı için önemli bir risk faktörü olan kontrolsüz kan basıncı ile mücadele eden bireyler için bir umut ışığı olabilir. Bilim camiası mikrobiyom tıbbı alanını daha derinlemesine araştırdıkça, gelecek, insan sağlığını geliştirmek için tasarlanmış bakterilerden yararlanmak için heyecan verici olasılıklar barındırıyor. 

toledo universitesi
hipertansiyon
kan basinci
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir