Medimagazin logo

Bebeğe 28 günlükken anjiyo yapıldı

Konya'da 28 günlük bebeğin gelişmeyen akciğer atardamarı, ameliyata gerek kalmadan balonla genişletildi.
Bebeğe 28 günlükken anjiyo yapıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KONYA-Bir yıllık evli Kevser-Mustafa Depreli çiftinin, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde dünyaya gelen bebekleri Kübra Nur'da morarma görülmeye başladı.

Şikayetin giderek artması üzerine aynı hastanenin çocuk kardiyoloji bölümünde yapılan tetkikler sonrasında bebeğin akciğer atardamarının gelişmediği görüldü. Kübra Nur, 28 günlükken yapılan anjiyo ile sağlığına kavuşturuldu.

Hastanenin Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 28 günlükken kendilerine getirilen bebeğin genel sağlık durumunun iyi olmadığını söyledi.

Tetkikler sonrasında akciğer atardamarının gelişmemiş olduğunu, ayrıca sağ ve sol dalları ile kapağın da gelişmediğini belirlediklerini ifade eden Oran, "Yaptığımız ölçümlerde çok ciddi bir darlık olduğunu gördük. Bir an önce düzeltilmesi gerekiyordu. Anjiyo için hazırlıklarımızı yaptıktan sonra operasyona başladık. Kalem ucu kadar ince olan bir kapakla karşılaştık ve onu balonla 8 milimetreye kadar genişlettik" dedi.

Ağır bir ameliyattan kurtuldu

Operasyonun ardından kontrol sürecinde darlığın tamamen giderilmiş olduğunu gördüklerini dile getiren Oran, bebeğin akciğer atardamarındaki darlığın ameliyata gerek kalmadan, balon yapılarak giderildiğini, böylece ağır bir ameliyattan kurtarıldığını kaydetti.

Dünyada akciğer atardamarındaki darlıkların artık ameliyatsız düzeltilebildiğine dikkati çeken Oran, "Yalnız 28 günlük bir bebeğe bugüne kadar anjiyo yaptığımızı hatırlamıyorum" diye konuştu.  

Akciğer atardamarının kirli kanı akciğerlere götürdüğünü ve orada temizlenmesini sağladığını anlatan Oran, şunları söyledi:

"Bu damarın kalınlığının bir kalem ucu kadar olduğu düşünüldüğünde, bu çocuğun yaşaması mümkün değildi. Bebekler ilk aylarda hızla kilo alır. Örneğin 3 kilo doğan çocuk, birkaç ay içinde 5-6 kilo olur. O darlık devam ederse giderek vücudun ihtiyacını karşılayamaz. O kadar dar olan bir arterle bebeğin hayatta kalması mümkün olmazdı. Çok hayati bir müdahaleydi. Başarıyla gerçekleştirmiş olduk."

bebeğe
28
günlükken
anjiyo
yapıldı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir