Medimagazin logo

Başhekime vazolu saldırı

Trabzon’da son aylarda artan hekimlere yönelik saldırılara bir yenisi daha eklendi
Kaynak: www.gunebakis.com.tr
Başhekime vazolu saldırı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Trabzon’da son aylarda artan hekimlere yönelik saldırılara bir yenisi daha eklendi. Trabzon Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Topal makamında, hastanenin çay ocağını işlettiği belirtilen şahıs tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğradı. Topal, Merkez Polis Merkezi Amirliği’ne giderek saldırgan hakkında şikayetçi olurken, polisin E.Ç.’yi aradığı bildirildi.

Edinilen bilgilere göre dün 13.30 sularında Yenicuma Mahallesi’ndeki Trabzon Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde meydana gelen olayda, hastanenin kantin ve çay ocağını işleten firmaya hastaneye olan borcunu ödemesi için tebligat yapıldı. Tebligatı alan ve duruma kızan işletmeci E.Ç., önce hastane içinde yöneticilere sözlü tepkide bulundu. Daha sonra hastaneden ayrılan ve yanındaki bir kişiyle tekrar hastaneye gelen aynı şahıs, Başhekim İsmail Topal’la görüşmek istedi.

Başhekim Topal’ın odasında çıkan tartışma sertleşince E.Ç.’nin sehpanın üzerinde bulunan cam vazoyu Topal’a doğru fırlattığı, ancak Topal’ın ani refleksiyle koluna çarpan vazonun duvara çarptığı ve duvarda 6-7 cm’lik bir delik oluşturduğu öğrenildi.

Başhekim Topal, konuyla ilgili Emniyet’e müracaat ederek davacı olduğunu belirterek, "Şahsıma saldıran kişi önce hastanede küfürlü konuştu. Daha sonra yanına bir arkadaşını alarak makamıma gelip konuşmak istediğini söyledi. Ben de, ‘Neyi konuşacağız. Daha az önce bana ve yönetici arkadaşlarıma küfürler yağdırdın’ dedim. O sırada sehpa üzerindeki vazoya bana doğru fırlattı. Sağ kolumla müdahale etmesen kafama gelecekti. Daha sonra vazo duvara çarptı ve 6-7 cm’lik bir delik oluştu. Olayın ardından Çarşı Polis Merkezi Amirliği’ne giderek şikayetçi oldum" dedi.

Topal, tartışmanın hastanenin kantin ve çay ocağı işletmeciliğini alan şahsın hastaneye olan bir miktar borcundan dolayı kaynaklandığını belirterek, "Daha önce defterdarlık hastaneye olan borcun ödenmesi için şahsa bir tebligat yaptı. Biz de hastane yönetimi olarak ikinci bir tebligat yapmak durumunda kaldık. O arkadaş da buna sinirlenmiş" dedi.

Topal, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların arttığına da dikkat çekerek, "Sağlık çalışanları son yıllarda çok yoğun çalışıyor. Buna nazaran çok sayıda saldırı da oluyor. Maalesef hakaret ve saldırılar arttı. Emniyet ya da Jandarmaya yansıyan şikayet sayısı bile gerçeği göstermiyor. Çoğu hekim arkadaşımız ya karakol ya da adliyede zaman geçirmek istemediğinden ya da suçlunun gereken cezayı almayacağını tahmin ederek şikayetçi bile olmuyor. Durum istatistiklere yansıyandan çok daha vahimdir" dedi.

Çarşı Polis Merkezi’ne giderek ifade veren Topal’a, Sağlık İl Müdürü Kemal Süleyman, müdür yardımcıları ve hastane yönetimi de eşlik ederken, polisin ifadesine başvurmak üzere E.Ç.’yi aradığı bildirilirken, bazı görgü tanıkları ise kantin işletmecisinin dışarıdan çay getirilmesine sinirlendiğini iddia etti.

başhekime
vazolu
saldırı
Yorum (5)
Ömer SÜMER
Yıllar önce söylemeye başlamıştım. Vatandaşın en alt kademedeki devlet memuruna saygısı kalmadığında ve memurlara devletin sahip çıkmamaya başladığı zaman saygısızlığın yavaş yavaş üst kademelere doğru çıkacağına dikkat edin demiştim. Olayda mağdur olan başhekimimizi tanımam. Genel olarak konuşacağım. Yıllarca vatandaş hastanede görev yapan hekimleri haksız yere başhekimlere şikayet ediyordu. Başhekimler de çeşitli çıkarları ve bağlantıları nedeni ile hekimleri savunmuyordu. Şimdi bu saygısızlık başhekimlere kadar yükseldi. Yarın il sağlık müdürüne ve valiye kadar uzayacak. Unutmalım vatandaş devletin en alt kademesindeki çalışana saygı göstermez ise bu devletin en süt kademesine kadar yükselecektir. Devlet güçlü ve güvenilir olmalı ki ülkede huzur ve refah baki olsun
0
Cevapla
tekin kurtuluş
acaba adliyenin veya emniyetin çaycısı başsavcıya yada emniyet müdürüne küfredip vazo fırlatsa ne olurdu?
0
Cevapla
Frankie Bellevan
Acaba Başhekim bey bahsettiği, kendi meslektaşları polikliniklerde,acillerde daha önce saldırıya uğrarken saldırılarınönlenmesine yönelik açıklamalar yapıyormuydu?Çalışanların haklarını korumak için,ön safta yer alıyormuydu?Yoksa işin ucu kendilerine de dokununca mı böyle bir açıklama yapma ihtiyacı hissetti?.Artık yavaş yavaş başhekimler de şikayetçi olmaya başladı.Dilerim güllük gülistanlık göstermeye çalıştıkları hastanelerdeki tehlikenin farkına varmaya başlamışlardır.Yalnız bu olay diğerlerinden farklı bir olaya benziyor çünkü hasta ve yakınından bahsedilmeyip,kantin işletmecisinden bahsediliyor.Sanırım kantinciye ya borcunu öde ya da işi bırak denildi,adam da dellendi.Ekonomik şartlar malum.Başhekim bey ucuz kurtulmuş,şükretsin.Diğer meslektaşları her zaman kendisi gibi şanslı olamıyor ne yazık ki.Umarım aynı ilde diğer meslektaşlarına yapılan saldırılarda da Sağlık İl Müdürü,Müdür yardımcıları ve Hastane yönetimi,Başhekim beye gösterilen destekleyici tavrı sergilemişlerdir.Ne diyelim?Başhekim beye geçmiş olsun.
0
Cevapla
drdrdr
her köşe başında, boş bulunan her pencerede 'HASTALAR SİZİN HAKLARINIZ VAR''HASTALAR HEKİMİ ŞİKAYET EDEBİLİRSİNİZ' VS VS mesajlar verildikten sonra benim arabesk ruhlu milletim ondan daha ne anlamlar çıkarır siz düşünün
0
Cevapla
DOKTOR
BU OLAY BİR BAŞHEKİM DEĞİL BİR PRATİSYEN YADA UZMAN DOKTORA OLSA İDİ BAŞHEKİM HASTA HAKLI EĞER HAKETMEZSENİZ HASTA BUNU YAPMAZ DI DERDİ VE HASTAYA YOL GÖSTERİR HATTA HEKİMİ ŞİKAYET ET DİYE YOL GÖSTERİR BAZEN DİLEKÇESİNİ BİLE BİZZAT YAZARDI BU BAŞ HEKİMLER BENCE OH OLMUŞ BAŞHEKİME BELKİDE VATANDAŞI BAŞHEKİM TEHDİT ETMİŞ ONU TAHRİK ETMİŞTİR YAAA BAŞHEKİMLER SIRA SİZEDE GELİYOR BU DAYAĞI SADECE BİZ HEKİMLER YERKEN SEYREDİYORDUNUZ NA BERRR
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir