Medimagazin logo

Başhekimden çok tartışılacak öneri!

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Gökhan Akbulut, tıbbi vasiyetin Türkiye'de bir hak olarak uygulanması gerektiğini savundu
Kaynak: YENİ ASIR - ERKAN DOĞAN
Başhekimden çok tartışılacak öneri!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Gökhan Akbulut, Amerika'da 40 yıldır uygulanan "ölüm hakkı" (Tıbbi Vasiyet) kavramını tartışmaya açtı. Bir kişinin sağlıklı iken avukatı ya da ailesine, "İleride hasta olursam ve yapılacak bir şey kalmadıysa tedavimi yavaşlatın" şeklindeki vasiyeti öngören tıbbi vasiyetin Türkiye'de de bir hak olarak uygulanması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Akbulut, "Yaşam hakkı kutsal olduğu gibi onurlu bir ölüm hakkının da mevcut olduğunu bilmemiz gerekiyor" dedi.
Türk doktorların hastaya tıbbi açıdan yapılacak bir şey kalmadığı takdirde, hastaya tıbbi destek vermeyi sürdürdüğünü anlatan Prof. Dr. Akbulut, "Hekimler olarak tıbbi desteğin fayda sağlayamayacağı hastalar hakkında, 'Artık tedaviyi durduralım' deme yetkimiz yok. Tıbbi olarak hiç ümidi kalmayan bir hasta aslında faydasız bir tedavi görüyor. Bu hastaların tıbbı vasiyet hakkı olmalı" dedi. Tıbbi vasiyeti "Kişinin ileride bilincini kaybettiği takdirde yapılacak tıbbi müdahaleler hakkında önceden karar vermesini sağlayacak düzenleme" olarak tanımlayan Akbulut, "Böyle bir durumda sağlık çalışanları acı çektiren bir hastalığa yakalandığınızda tedaviyi yavaşlatabilecek. Örneğin kalp durduğunda kalp masajı yapılmayacak. Hayatta tutma noktasında hiçbir ümit kalmadığında faydasız tedavilerle hastayı üzmenin, yani bu süreci uzatmanın doğru olmadığının düşünüyoruz." diye konuştu.

Akbulut'a destek
Prof.Dr. Gökhan Akbulut'un bu önerisine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nüket Örnek Büken'den de destek geldi. Prof. Dr. Büken, Avrupa'da "Yaşayan Vasiyet" (Living Wills) olarak tanımlanan tıbbi vasiyetin tartışılması gerektiğini söyledi. Bu kavramı "Kişinin gelecekte karar verme yeteneklerini kaybetmeleri durumunda ya da iyileşme umudu olmayan bir biçimde hastalandıklarında olağanüstü yöntemlerle canlı tutulmak yerine ölmelerine izin verilmesini istediklerini bildiren belge" olarak tanımlayan Büken, Türkiye'de sağlık çalışanlarının tıbben her şeyi sonuna kadar yaptığına dikkat çekti.

Kararı hasta vermeli
Hastanın tıbbi vasitesiyle son dönem agresif tedavileri reddedebileceğini belirten Prof. Dr. Büken, "Örneğin ülkemizde bir kanser hastasına radyoterapi, kemotarapi uygulanır. Hastaya iki seçenek sunulabilir. Kemoterapi ve radyoterapi uygulandığında beklediğimiz yaşam süresi şu kadardır, bu tedavi yöntemleri uygulanmadığında sadece destek bakım tedavileri uygulandığında yaşam süreniz şu kadar olur" denebilir. Karar hastaya bırakılmalı" dedi.

başhekimden
çok
tartışşılacak
öneri!
Yorum (3)
Frankie Bellevan
prod.dr.gökhan akbulut hocamızın önerisinin son derece doğru ve üzerinde ciddi anlamda düşünülüp tartışılması gereken bir öneri olduğunu düşünüyorum. bu konuları tartışmak konusunda geç bile kalındı. böylesine önemli bir konuyu gündeme getiren hocamıza saygılar. umarım konu ülkemiz kamuoyunda,görmeyi hakettiği gereken ilgiyi görür ve her yönüyle düzgün bir şekilde tartışılır. her konuya olduğu gibi bu konuya da hemen diyanet'i karıştırmanın ve ortalığı bulandırmanın da anlamı yok. sonuçta bu konularda(vasiyet) kimsenin kimseyi zorladığı yok. karar vermekte zorlandığımız sıkıştığımız her konuda diyanet'e müracaat etmenin de anlamı yok. her konuda ülkemiz diyanet'in fetvalarıyla mı yönetiliyor? şunu da unutmamak lazım:diyaneti işine geldiği gibi kullanan,işine gelmediği zaman da kafasına göre hareket eden bir toplum ve idari yapımız olduğunu da hepimiz biliyoruz. örnek:organ bağışı konusu. diyanetin bu konuda dinen bir sakınca olmadığını hatta faydalı bir eylem olduğunu belirtmesi halk üzerinde ne kadar etkili olmuştur?
0
Cevapla
Ahmet BOZ
Bu konuyu (ve organ bağışının artması gerektiğini) destekleyenlerden birisiyim. Ancak her iki konuyu tartışmak için bile, Ülke olarak kültür seviyemizin Batılı Ülkelerin seviyesine çıkması lazım diye düşünüyorom. Zira mevcut halde birçok meslaktaşımızın dahi konuya muhalefet edebileceğini tahmin etmek hiç te güç değildir.
0
Cevapla
bilge adam
gökhan hocam sizi cok ıyı tanır ve cok severım beraber cok amelıyat yaptık.super bır ınsan ve hekımsınız. ama hepımızın bıldığı yasadıgı .termınal donem kanser ılerı yasta olsa bızım halkımız hep hastaneler de kendısıne eksık yapılan bırsey oldugunu anlatır.saga sola hep elestırır. hep acık bulup dava etmesı gerektığini dusunur . tazmınat ıster .yanı rahmetlıyı nakıte cevirebilmek arzusu. toplumda gıderek yaygınlasırken ....
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir