Medimagazin logo

Başbakan Davutoğlu 'Açıkladığımız müjdelerden memnun musunuz?' diye sordu!

Davutoğlu, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ziyaretinin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Başbakan Davutoğlu 'Açıkladığımız müjdelerden memnun musunuz?' diye sordu!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık çalışanlarına yönelik iki gün önce yaptığı açıklamaların nasıl karşılandığının sorulması üzerine Davutoğlu, ilk sorusunun "Açıkladığımız müjdelerden memnun musunuz?" olduğunu belirtti.

Davutoğlu, hepsinin teşekkür ettiğini dile getirerek, "Sadece nezaket gereği söylememelerini rica ettim. Memnuniyetlerini ifade ettiler. Eminim bütün doktorlarımız, hemşirelerimiz, sağlık çalışanlarımız bu müjdelerden memnun olmuşlardır" ifadelerini kullandı.

- "Gözaltı, caydırıcı bir tedbir"

"Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda gözaltı süresi kararına ilişkin doktorlarla konuşma imkanı buldunuz mu?" sorusu üzerine Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İki gün önce yaptığım toplantıda da vurguladım. Şiddetin her türlüsü büyük suçtur. Ama size ve yakınınıza şifa vermek için çaba sarf eden doktora, hemşireye, hasta bakıcıya uygulanan şiddetin gerçekten affedilir tarafı yok. Bu şiddetin engellenebilmesi için güvenlik tedbirlerini artırdık hastanelerimizde. Genellikle zaten acillerde oluyor bu şiddet. Bu tür şiddet uygulamalarında 24 saat gözaltı imkanı getiriyoruz. Bu da o anda, o fevri şartlarda ortaya çıkabilecek şiddetin yaygınlaşmasını imkansız kılacak caydırıcı bir tedbirdir."

Başbakan Davutoğlu, bu tür şiddet teşebbüslerine ve eğilimlerine karşı hem eğitim anlamında faaliyetler gerçekleştireceklerini hem de emniyet anlamında gerekli tedbirlerin alınacağını vurguladı.

Bu şiddetin daha çok alkol ve uyuşturucu bağımlılarında ortaya çıktığını belirten Davutoğlu, "Acil hizmet sağlayan birimlerimizde özellikle bazı kontroller yapılmak suretiyle mahsurlu kişilerin oraya girmemesi de dahil olmak, tabii hastalar hariç, hastalar için hiçbir şekilde hiçbir sınır yoktur, ama hasta refakatçisi gibi gelenler zaten şiddet uyguluyor. Bu konularda etkin tedbir alacağız" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, iki gün önceki toplantıda, şiddete uğrayan yaklaşık 40 doktor, hemşire ve hasta bakıcıyla görüştüğünü hatırlatarak, hepsinin anlattıklarının gerçekten üzücü olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin etkin tedbirler alacaklarını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, gözaltı süresinin de bunlardan birisi olduğunu kaydetti.

- "Şiddeti engelleyebilmek için ne gerekiyorsa yapacağız"

"Sağlık çalışanlarının yanı sıra öğretmenler gibi şiddete maruz kalan diğer meslekler için bir şey yapılacak mı?" sorusuna ise Davutoğlu, "Aynı şey geçerli. Hiçbir meslek bu konuda ayrıma tabii değil. Bütün meslekler için aynı şey geçerli. Toplumda şiddeti yok edebilmek, şiddeti engelleyebilmek için ne gerekiyorsa yapacağız" yanıtını verdi. 

başbakan
davutoğlu
'açıkladığımız
müjdelerden
memnun
musunuz?'
diye
sordu!
Yorum (19)
ahmet aslan
Eğitim olmadan şiddet nasıl önlenecek ? Yıl 2015 Halen okur yazar oranımız belli ! Rakamlarla belki toplumun çoğu okur yazar gözüküyor ama herkes biliyor ki istatistikler bu ülkede güvenilir degil.
0
Cevapla
Süleyman yelken
Kim memnunmus. Merak ettik.söylediğinizın neresi müjde. Espri mi yapıyorsunuz
0
Cevapla
cevcet
Ayıptır, günahtır. Arkanda 500 tane koruma ve sen bu soruyu sor. Adamlar sıkıysa memnun değilim desinler. Anladım sizin bize bir faydanız yok. Bari alay etmeyin. Hatta senden müjde isteyen de yok. Verdiğin 3 lira zam da sana kalsın. Öyle ya Mv ay sonunu getiremiyor.
0
Cevapla
kamil karabulut
Gölge etme,başka ihsan istemem.
0
Cevapla
Mehmet K. Çelenk
Bir ara, Recep Akdağ döneminde Sağlık Bakanlığı’nın süper bir projesi vardı: Saldırıya uğrayan, bir tarafları kırılan doktorların büyütülmüş resimlerini dövüldükleri hastanelerin koridorlarına asacaklardı. Böylelikle, saldırgan sub-human yaratıklar her hastaneye geldiklerinde, “Ben şunu dövmüştüm !” “Sen de şunun kolunu kırmıştın !” şeklinde konuşarak birbirlerine hava atacaklardı. Tahmin ediyorum, “Hasta Memnuniyeti” açısından da mükemmel bir sonucu olacaktı bu girişimin. Lakin sonradan, bu dahice projenin uygulanmadığını esefle gördüm. Neden acaba ? Böyle müthiş bir fikri üreten Bakanlık bürokratıyla tanışmak, bu dahiyi yakından tanımak isterdim. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na böyle dehaları yerleştiren AKP Hükümeti’ne de teşekkür ederdim elbette.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir