Medimagazin logo

Bakan Muğla'da konuştu: Türkiye'yi gımıldatmaya kararlıyız

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığın obeziteyi önleme çalışmalarını anlatarak, Muğla şivesi ile 'Türkiye'yi gımıldatmaya kararlıyız' dedi.
Bakan Muğla'da konuştu: Türkiye'yi gımıldatmaya kararlıyız
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Muğla Valisi Fatih Şahin'i makamında ziyaret eden Bakan Akdağ, Muğla'nın sahip olduğu doğal ve kültürel güzelliklere sahip çıkılmasını istedi. Hükümet olarak ülkenin dört bir tarafına hizmet götürdüklerini belirten Akdağ, “Başbakanımızın bir çok defa tekrarladığı gibi, 'Biz bu millete hizmetkar olmak için geldik'. 10 senedir bu hizmetkarlığı dur durak bilmeden devam ettiriyoruz. Bundan sonra da milletimiz Ak Parti'nin arkasında durduğu sürece, biz iktidarda olduğumuz sürece bu hizmeti vermeye devam edeceğiz” dedi.


Akdağ, vatandaşların acil ihtiyaçları için 365 gün her türlü hizmeti verdiklerini kaydetti. Türkiye'nin acil hasta taşımacılığında dünyanın en iyi hizmet veren ülkelerinden biri durumuna geldiğine işaret eden Bakan Akdağ, “Hatırlayalım, hükümetlerimizden önce Sağlıkta Dönüşüm Programı'ndan önce maalesef vatandaşımız ilçeden ile gelirken ambulans parası ödemek zorunda kaldırdı, eğer taşındığı araca ambulans denebilirse...” diye konuştu.

 

ACİL SERVİSLERDE TEDAVİ HİZMETİ

 Hastanelerdeki acil servis tedavi hizmetlerini de anlatan Bakan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir hasta, hastane acil servisine geldi. Bu bir devlet hastanesi, üniversite hastanesi veya özel hastane olabilir, hiç fark etmez. Türkiye'de herhangi bir hastaneye acil bir durum için başvurduğunuzda sizden para talep edilmez. Burada vatandaşlarımıza düşen görev, acil olmayan durumlarda da acil servisleri meşgul etmemeliyiz. Ayrıca bugün Türkiye'de bütün vatandaşlarımıza, her türlü koruyucu sağlık hizmeti de ücretsiz olarak sunuluyor. Obeziteyle ilgili hamile ve çocuklarla ilgili tüm koruyucu sağlık hizmetleri, vatandaşımıza ücretsiz olarak ulaştırılıyor. Toplumun farklı kesimleri, sağlık hizmetlerinden eşit olarak faydalanıyor.”
Bakan Recep Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında iyileştirmeler yapmaya başladıklarında özellikle muhalefetin, bunların “geçici olduğunu” söylediğini anımsattı. Programın uygulama süresinde 10 yıl olduğunu anımsatan Bakan Akdağ, “(Balayı dönemi) diyorlardı. Siz hiç 10 sene balayı dönemi gördünüz mü? Balayı dönemi 10 gün olur. Haydi 10 hafta olsun. Sağlık hizmetleri bu ülkede her geçen gün daha iyiye gidecek” dedi.


Akdağ, şöyle konuştu:
“2015 yılı sonuna kadar Türkiye'deki bütün sağlık binalarını yenilemiş olacağız. Şu ana kadar Sağlık Bakanlığı'na ait yatakların yaklaşık yüzde 40'ını nitelikli yataklar haline getirdik. Bu çalışma belki 2016 yılını da içine alabilir. Geldiğimizde bu oran 7-8 civarındaydı. 2016 yılının sonuna kadar bütün yataklarımızı dönüştürmüş olacağız.”


Muğla'da yapımı planlanan ve projesi tamamlanan 500 yataklı eğitim ve araştırma hastanesinin kapalı alanının yaklaşık 80 bin metrekare olacağını vurgulayan Akdağ, Bodrum, Marmaris, Ortaca, Yatağan, Milas ve Fethiye'de yeni hastaneler yapacaklarını bildirdi.


Muğla'nın turizm açısından öneminin farkında olduklarına değinen Recep Akdağ, “Özellikle, Bodrum ve Marmaris'e 125 ve 150'şer yataklı hastaneler yapmayı planlıyoruz. Bu hastanelerin yapılacağı yerlerin tahsisi konusunda destek bekliyoruz. 2015 yılı sonunda Muğla'da 308 milyon liralık bir inşaat yatırımını tamamlamış olacağız. Bizden önceki 8 sene de 19 milyon liralık yatırım yapılmış” dedi.

 

"TÜRKİYE'Yİ GIMILDATMAYA KARARLIYIZ"

 
Bakan Akdağ, obezite ile mücadele kapsamındaki çalışmayı ilk olarak Muğla'dan başlatacaklarına da işaret etti. Fikrin Muğla Sağlık Müdürlüğü'nden geldiğini anlatan Akdağ, Muğla'dan sonra her bölgenin kendi bölgesine özgü sloganlarla bu projeye devam edeceğini açıkladı. Akdağ, “Türkiye'yi gımıldatmaya kararlıyız” diye konuştu.


Bakan Akdağ'a ziyaretinde Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, İl Başkanı Nihat Öztürk ve Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çelebi de eşlik etti. Muğla Valisi Fatih Şahin, ziyarette Bakan Akdağ'a Muğla'ya özgü hediyeler sundu.

bakan
muğla'da
konuştu:
türkiye'yi
gımıldatmaya
kararlıyız
Yorum (1)
ersin şahin
kura çekmiş binlerce doktor atanamamışken obezite biraz daha artacak, sayın bakanımız kamu hastaneler kurumuyla iletişim kurabilirse atanamyan kura çekmiş doktorlerın durumuyla ilgili bilgi verirlerse seviniriz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir