Medimagazin logo

Avrupa Medical Onkoloji Derneği raporu açıklandı

Avrupa Medikal Onkoloji Derneğininin, Küresel Opioid Politisakı İnisiyatifi (GOPI) Projesi çerçevesinde hazırladığı rapor, uyuşturucunun kötüye kullanılmasını engellemeyi amaçlayan kanunlar nedeniyle dünya nüfusunun yarıya yakınının ağrı kesicilere erişiminin yeterli ölçüde olmadığını ortaya koydu.
 Avrupa Medical Onkoloji Derneği raporu açıklandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

LONDRA-Raporda, tüm dünyadaki milyonlarca kanser hastasının, kodein ve morfinin de aralarında bulunduğu ağrıların geçirilmesinde elzem olarak kabul edilen ucuz ilaçları temin edemediği vurgulandı. Rapor, dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren 24'ü aşkın kanser örgütünün katkısıyla 100'ü aşkın gelişmekte olan ülkede yapılan bir araştırmaya dayalı olarak hazırlandı. Araştırma, kamu kuruluşları için çalışmayan doktorlara anket soruları gönderilmesi yoluyla yapıldı.

Raporu hazırlayan yazı heyetinin başkanı Nathan Cherny, dünyanın pek çok ülkesinde kanser nedeniyle ortaya çıkan ağrıyı kesici ilaçları elde etmenin "son derece güç" olduğunu söyledi. Cherny, bu ilaçlara kanserin yanı sıra palyatif bakım, doğum ve kronik ağrıların giderilmesinde de ihtiyaç bulunduğunun altını çizdi.

GOPI Projesi, Afrika, Asya, Latin Amerika ve Karaipler ile Ortadoğu ülkelerinde kanser ağrısının kontrol altına alınmasında kullanılan opioidlerin kullanılabilirliği ve erişilebilirliği konusunda bilimsel değerlendirmelerde bulunmayı amaçlıyor.

avrupa
medical
onkoloji
derneği
raporu
açıklandı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir