Medimagazin logo

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Antibiyotik Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Oral Öncül, antibiyotiklerin hatalı kullanıldığına dikkati çekerek, ''Bu hataların başında, sağlık kuruluşundan yardım almaksızın evde bulunan antibiyotiklerin tercih edilmesi, reçetesiz olarak antibiyotiklere ulaşılması ve gerekmediği halde hekimlerce antibiyotik kullanımının önerilmesi bulunuyor'' dedi.
Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


     Prof. Dr. Öncül, yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere, tüm dünyada, akılcı olmayan ilaç kullanımının küresel bir sorun olmaya devam ettiğini belirterek, hatalı kullanılan ilaçların başında ise antibiyotiklerin geldiğini kaydetti.

     Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü Merkezinin, Avrupa Birliği üye ve aday ülkelerle birlikte 18 Kasım'ı ''Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü'' olarak ilan ettiğini hatırlatan Öncü, antibiyotikleri güvenli bir şekilde uzun yıllar direnç gelişmeden kullanabilmek için toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

     Prof. Dr. Öncül, antibiyotiklerin hatalı kullanılmasının, beraberinde ciddi sorunları getirdiğini vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:
     ''Hatalı kullanımının başlıca nedenleri arasında, hastalık durumunda herhangi bir sağlık kuruluşundan yardım almaksızın antibiyotik kullanımı, bu amaçla öncelikli olarak evde bulunan herhangi bir antibiyotiğin tercih edilmesi, hastaların reçetesiz olarak antibiyotiklere kolay ulaşabilmeleri, bazen de hekimler tarafından gerekmediği halde antibiyotik kullanımının önerilmesi bulunuyor. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarında kullanılan antibiyotikler, gereksiz yere kullanıldığında, bakterilere karşı direnç geliştiriyor. Bu da bakterilere antibiyotiğin etki etmediği, kısaca hastalığın iyileşmediği anlamına geliyor. Örneğin, nezle ya da grip, virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Antibiyotikler, bakterilere karşı etkili olabilen, buna karşın virüslere herhangi bir etkisi bulunmayan ilaçlardır. Bu nedenle, virüslerin neden olduğu hastalıklarda antibiyotik kullanımı son derece yanlıştır. Direnç artışı yalnızca enfeksiyonların, daha güç tedavi edilebilir hale gelmesine neden olmuyor, aynı zamanda tedavi maliyetinde de önemli bir artışa yol açıyor.''

     Prof. Dr. Öncül, antibiyotiklerin ayrıca gereken süre kullanılmadığına da dikkati çekerek, antibiyotiklere ilişkin 11 ülkede yapılan bir araştırmada, enfeksiyonların tedavisi için antibiyotik kullananların yaklaşık yüzde 22,3'ünün antibiyotikleri gereken sürede kullanmadığını gösterdiğini belirtti.

     Antibiyotiklerin hatalı kullanımının gelecek açısından kaygı verici olduğunu vurgulayan Öncül, yeni antibiyotikler için yatırımların giderek azalmasının, ileride kullanılabilecek antibiyotik tercihini giderek sınırlandırdığını ifade etti.

     Prof Dr. Öncül, hatalı antibiyotik kullanımının bir taraftan direnç artışıyla antibiyotiklerin uzun süre kalıcılığını engellediğini, diğer taraftan da yeni antibiyotiklerin üretilememesi sonucu, gelecek nesilleri olumsuz etkileyecek ciddi sorunlara neden olduğunu dile getirdi.
 

avrupa
antibiyotik
farkındalık
günü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir