Medimagazin logo

Araştırma: Vücut sıcaklığı arttıkça bedenin savunma sistemi hızlanıyor

Science Daily'nin haberine göre, İngiltere'nin Warwick ve Manchester Üniversitesinden matematikçi ve biyologlar, vücut sıcaklığı ne kadar çok olursa, bedenin tümörlere, yaralara ya da enfeksiyonlara karşı savaşan önemli savunma sistemini o kadar hızlandırdığını belirledi
Araştırma: Vücut sıcaklığı arttıkça bedenin savunma sistemi hızlanıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Araştırmacılar, ateş sırasında olduğu gibi vücut sıcaklığındaki küçük yükselmelerin, enfeksiyonlara verilen tepkiyi kontrol eden hücresel bir “saatin” hızını artırdığını ve bu yeni bilginin, bu süreçte yer alan anahtar bir proteinin hedeflenmesiyle daha etkili ve hızlı çalışan ilaçlar için kapı aralayabileceği kaydedildi.

Biyologlar, iltihap sinyallerinin, saatin çalışmasını başlatmak için "Nükleer Faktör kappa B" (NF-κB) proteinlerini aktive ettiğini buldu.

Bunun, hücrelerin bir tümöre, yara veya enfeksiyona tepki vermesini sağladığı ve NF-κB kontrolsüz olduğunda Crohn hastalığı, sedef hastalığı ve "romatoid artrit" gibi iltihaplı hastalıklarla ilişkisi bulunduğu ifade edildi.

NF-κB saatinin 34 derece vücut sıcaklığında yavaşladığı ve normal 37 derece vücut sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklarda (ateşte, 40 derece gibi) NF-κB saatinin hızlandığı tespit edildi.

Warwick'in Sistem Biyoloji Merkezi'ndeki matematikçiler, sıcaklık artışlarının döngü hızını nasıl artırdığını hesapladı. Ateşli hastalığı önlemek için gerekli A20 denilen bir proteinin bu süreçte kritik olarak yer alabileceği öngörüldü.

Araştırmacılar daha sonra hücrelerden A20'yi çıkardı ve NF-kB saatinin sıcaklıktaki artışlara karşı hassasiyetini kaybettiğini gördü.

Çalışma, sıcaklığın hücreler ve dokulardaki inflamasyonu, biyolojik olarak organize şekilde değiştirdiğini ortaya koydu.

vucut sicakligi
warwick'in sistem biyoloji merkezi
sedef hastaligi
Yorum (1)
Hasan Akdemir
Konuşma esnasında, 3 dakikadan fazla cep telefonunu aynı kulağa dayamanın, temporal lobda 0.5 santigrad derece ısıda artış yaptığını ve bunun da bazen beyin tümörlerini tetiklediğine dair bir yayın da vardı. Vücut sıcaklığı artınca yaşlanma hızının arttığını, yani ömrün de kısaldığını eskiden beri biliyoruz ve bu mekanizmayı değişik şekilde kullanarak kanseri yendiğini söyleyen bir Dr Rober Gorter da var.
8
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir