Medimagazin logo

Araştırma: Aile ilgisi alamayan çocuk beyin gelişimini tamamlayamıyor

ABD'de yapılan bir araştırma, ailesinden ilgi görmeyen çocukların beyinlerinin görenlere göre daha küçük olduğunu ve gelişimini tamamlayamadığını ortaya koydu
Kaynak: Sputnik News
Araştırma: Aile ilgisi alamayan çocuk beyin gelişimini tamamlayamıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Teksas'taki Çocuk Hastanesi'nde Psikiyatri Bölümü'nde görevli Profesör Bruce D. Perry, ilgiyle büyüyen bir çocuk ile ilgisiz büyüyen bir çocuğun beyin gelişimi arasındaki farkı gözler önüne serdi.

Sputnik'te yer alan habere göre Perry, yayınladığı makalede çocukların yetişme tarzının beyin gelişimi için kilit rolde olduğunu belirtti. Bunu kanıtlamak için de ailesinin ilgisiyle büyüyen bir çocuk ile ilgisiz büyüyen 3 yaşındaki iki çocuğun beyin hareketlerini ve gelişimini gösteren tomografi sonuçlarını kullandı.
Perry, "Fotoğraflarda da görüldüğü gibi sol taraftaki beyin taraması, ailesinin ilgisiyle yetişen ortalama bir çocuk beyni. Öte yandan sağ tarafta ailesiyle zaman geçirmeyen ve ailesinin ilgisini görmeyen bir çocuğun beyninin taraması var. Bu çocuğun şiddet görmüş olabileceğini de tahmin ediyoruz. Bu taramalar sonucunda, sağ taraftaki çocuğun beyni yaşıtına göre daha küçük" dedi.

Perry, "Sağ taraftaki çocuğun beyninin yeteri kadar gelişmemesi gelecekte hastalıkların da habercisi. Bu durum genelde Alzheimer hastası olan yaşlı bireyylerde görülür. Bu çocuğun hafıza sorunu yaşaması çok olası. Öte yandan bu çocuğun bağlanma sorunları ve sosyal olarak izole bir hayat sürmesi oldukça mümkün" şeklinde konuşarak ailelere uyarıda bulundu.

bruce d. perry
beyin gelişimi
Yorum (1)
Hasan Akdemir
Atalarımızın " Bir çiçekle bahar olmaz" sözü , iki vakayı karşılaştırıp da genellemeye çalışan Teksas'lı kardeşlerimizin hiç kulağına gitmemiş.
22
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir