Medimagazin logo

Aort yırtılmasında acil müdahale hayat kurtarıyor

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Biçer, aort yırtılmasında hızlı tanının tedaviyi de hızlandıracağını belirterek, "Hastalar acil şekilde tedavi edilmezse bu durum yüzde 90 ölümle sonuçlanır." dedi.
Aort yırtılmasında acil müdahale hayat kurtarıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Prof. Dr. Biçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanatçı Oya Aydoğan'ın aort damarındaki yırtılma nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından gözlerin bu rahatsızlığa çevrildiğini söyledi.

"Aort yırtılmasında tanı ne kadar hızlı gerçekleşirse hastanın tedavisi de o kadar hızlı olur" diyen Biçer, yırtılma sonrası her geçen saatte hastanın ölüm riskinin arttığını belirtti.

Aort damarının 3 bölümü bulunduğunu bildiren Biçer, şu bilgileri aktardı:

"Aort damarı iç kısmı intima, orta kısmı media ve dış kısmı adventita olmak üzere üç tabakadan oluşur. Aort yırtılması, iç kısmındaki intimada yırtık oluşması sonucunda normalde damarın içinden giden kanın yırtık yerinden duvarında yeni bir yol oluşturmasıdır. Bu yeni oluşan yol, damarın diğer kısmında yeni yırtıklara sebep olabilmektedir. Bazen bu yırtık damarın dış kısmını da geçerek kanamaya ve ani ölüme sebep olabilir. Aort damarındaki yırtık karotis (şah damarı) arteri, böbreğe, karaciğere giden arter gibi aorttan çıkan bütün damarları da etkileyebilir. Bu dokularda kansızlığa bağlı doku ölümü gerçekleşir. Aort yırtılmasında hastalar acil şekilde tedavi edilmezse bu durum yüzde 90 ölümle sonuçlanır."

Yırtılmanın, aortun duvar yapısındaki zayıflıktan kaynaklandığına işaret eden Biçer, özellikle tansiyon yüksekliğinin zayıflayan aort duvarında yırtığa sebep olduğunu anlattı.

Doğumsal bağ dokusu hastalıklarının aort yırtılmasının önemli nedenleri arasında bulunduğunu vurgulayan Biçer, uyuşturucu bağımlılığının da aort yırtılmasına sebep olabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Biçer, aort yırtılmasından korunmak için tansiyonun kontrol altında olması gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Tansiyonu kontrol altında tutulan hastalarda aort yırtılması riskini en aza indirmiş oluruz. Bununla birlikte risk grubundaki hastalara tansiyon yükseltici durumlardan uzak durması önerilir. Spor veya yük kaldırma gibi ağır egzersizden kaçınma ve özellikle yaşlı hastalarda kabızlık problemi varsa ıkınma yapmaması, kabızlık için ilaç kullanımını öneriyoruz."
 

aort yirtilmasi
oya aydogan
aort diseksiyonu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir