Medimagazin logo

Antidepresanlar Tip2 Diyabetle İlişkilendirildi

Geçmişinde depresyon sorunu olan kişilerin Tip2 diyabete yüzde 30 daha yatkın olduklarını saptadılar.
Kaynak: MİLLİYET
Antidepresanlar Tip2 Diyabetle İlişkilendirildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Amerikan Halk Sağlığı Üniversitesi uzmanları geçmişindedepresyon sorunu olan kişilerin Tip2 diyabete yüzde 30 daha yatkın olduklarını saptadılar.

Sonra depresyonla Tip2 diyabet arasında berrak bir korelasyonolup olmadığını görmek için depresyon teşhisi konmuş ve antidepresan kullanan2.400 hastanın sağlık geçmişini inceledi.

Araştırmacılar bu hastaları 4 ayrı kategoriye böldüler;artık eski kabul edilen antidepresanlarla tedavi görenler, yeni ilaçları kullanan hastalar, hem eski hem yeni tedaviler gören hastalar ve sürekli ilaç değiştiren hastalar.

Sonuçta iki çeşit ilacı, trisiklik antidepresanlarla veseçici serotonin geri alımını önleyicileri aynı anda kullanan hastalardadiyabet riskinin hemen hemen ikiye katlandığını gördüler. Uzmanlar ‘ağırdepresyonda olan veya doğru tedavi yöntemini bulmakta zorlanan’ hastalaragenelde birden fazla ilaç yazıldığını söylüyorlar.

Uzmanlar bu bulguların ve depresyona girmiş kişilerindiyabet riski taşıdığını gösteren başka araştırmaların depresyonda olanhastalara, özellikle de antidepresan kullananlara düzenli olarak diyabet testiyapılması gerektiğini vurguladığını belirtiyorlar. Ayrıca diyabet vedepresyonla ilişkili organizasyonların personellerini bu bağlantı konusundaeğitmeleri gerektiğini de açıklıyorlar.

Bu araştırma kısa süre önce Diyabet Araştırmaları ve KlinikÇalışmalar dergisinde yayımlandı.

antidepresanlar
tip2
diyabetle
i̇lişkilendirildi
Yorum (2)
can kılinc
antidepresanlar obeziteninde bir numaralı sebebi. Araştırma ve yayın yapmak isteyen arkadas varsa bende varım bana drforny@gmail.com dan ulasabilir.
1
Cevapla
tıp doktoru
Antidepresan bir numaralı obezite nedeni mi? Hangi yayına göre bunu söylüyorsun? Obezite daha çok tedavi olmayan depresyonlarda görülür. Muhtemelen nöroleptik ile antidepresanı karıştıran bir doktorsunuz
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir