Medimagazin logo

Ameliyattan önce hasta neleri sorgulamalı?

Meme büyütme ameliyatlarının sık yapılan estetik operasyonlardan olduğunu aktaran Plastik Cerrah Op. Dr. Evren Tevfik İşçi, ameliyattan istenen sonucu almak ve hayal kırıklığı yaşamamak için hastanın da dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu söyledi.
Kaynak: ntvmsnbc - TÜLAY KARABAĞ
Ameliyattan önce hasta neleri sorgulamalı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - Meme büyütme ameliyatlarına olan ilgi ve talebin arttığını söyleyen Cİ Estetik Plastik Cerrahi Kliniği Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Evren Tevfik İşçi, meme küçüklüğünün daha çok gelişimsel veya doğum sonrası memenin hacim kaybına bağlı görüldüğüne değindi.  

Bu ameliyatlarda çoğunlukla slikon jel bazlı özel protezler kullanıldığını ve protezlerin yerleştirildiği bölgeye göre birkaç farklı teknik bulunduğunu söyleyen İşçi, “Tercih edilecek yöntem; meme dokusunun miktarına, memenin sarkıklığına, meme cildinin esnekliğine ve yapısına bağlı olarak değişebilir. Meme protezi kas altına, kas üstüne ve kas zarı altına yerleştirilebilir. Bu tekniklerin birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Günümüzde bunlara ek olarak yarı kas altı yarı kas üstü (çift yerleşimli) teknik daha sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Bu teknik; kas altı ve kas üstü protez yerleşimli ameliyatların avantajlarını hastaya bir arada sunmaktadır” dedi.

 

DOĞRU KAYNAKTAN BİLGİLENİN, SORULARINIZIN CEVABINI ALIN
Estetik ameliyatlardan istenen sonucu alabilmek için hastaya da görev düştüğüne işarat eden, sağlam kaynaklardan doğru bilgi almanın, hekim ve merkez seçimine özen göstermenin önemine vurgu yapan Op. Dr. İşçi, hastanın meme büyütme ameliyatlarında hangi noktalara dikkat etmesi gerektiğini şöyle anlattı:
-Ameliyatla ilgili bilgileri iyi dinlemek ve varsa aklınızdaki soruları doktorunuzla en açık şekilde tartışmak.
- Size özgü nedenlerden dolayı gelişebilecek kompikasyonlar hakkında bilgi almak.
- Kullanılacak protezin markasını ve cinsini öğrenmek ve muhakkak ameliyattan sonra kullanılan protezlerin seri numaralarını da içeren bilgilendirme kartını doktordan talep etmek.
- Ameliyat sonrası doktorun önerilerine harfiyen uymak.
- Kontrolleri zamanında ve düzenli olarak yaptırmak.

 

Meme büyütme ameliyatlarının mutlaka hastane ortamında gerçekleşmesi gerektiğine vurgu yapan İşçi, ameliyatın özellikleri hakkında ise “Genelde 1-2 saat arası sürer. Ağrı, protezin yerleştirildiği bölgeye göre değişir ve en uzun sürdüğü dönem ameliyattan sonraki 3-4 gündür. Ağrı kesicilerle hasta bu dönemi rahat şekilde atlatır. Memenin şeklini alması 2 ile 4 hafta arasında değişir. Hastanın normal yaşamına dönmesi kişiden kişiye değişmekle beraber yaklaşık 1 haftayı bulur” değerlendirmesinde bulundu.

ameliyattan
önce
hasta
neleri
sorgulamalı?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir