Medimagazin logo

AKP'nin sağlık kozu

Kaynak: BBC TÜRKÇE - Hüseyin Alkan
AKP'nin sağlık kozu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Taksim Araştırma Hastanesi'nin bahçesinde nabız yokluyorum.

 

astalar da hastane de yoksul ve yorgun görünüyor. Duvarların rengi kasvet havasını daha da ağırlaştırıyor.

Ağabeyi mide kanaması geçiren 25 yaşındaki greyder operatörü Murat Boz'la konuşuyorum.

Neden bu seçimde de AKP'ye oy vereceğini şöyle anlatıyor: “Eskiden hastalarımız rehin alınıyordu. Bağkur'u SSK'sı olmayanlara senet imzalatıyorlardı. Abimi hemen ameliyata almışlar. Hiç para vermedik. Eskiden bıçak parası alıyorlardı. Erdoğan'ın bizi daha güzel günlere götüreceğine inanıyorum.”

Fatih'te kebapçılık yapan Muzaffer Övünç de “Ak Parti tabii ki” diyor:

“Babam kanserdi. 96'da vefat etti. İlacı yurtdışından geliyordu. Bir ay, iki ay bekliyorduk. Şimdi her ilaç bulunuyor. Sabahın bir vakti hastaneye gelmek zorunda değiliz. Telefonla randevu alıyorsunuz. İstediğiniz hastaneye sevk veriyorlar.”

Övünç, 'Sadece sağlık değil” diyerek devam ediyor:

“Şimdi dünya Türkiye'yi takdir ediyor. Eskiden bir prestijimiz yoktu. Saygınlığımızı yitirmiştik. IMF çantasını alıp geliyordu. 'Ekmeyeceksin, biçmeyeceksin' diyordu. Sekiz senedir öyle bir şey yok. Borçlar tıkır tıkır ödeniyor. Çalışmalarından memnunuz. Her taraf yemyeşil. Kanallar yapılacak, köprüler, tüneller. 75–80 senede yapılmayan yollar 7–8 senede yapıldı.”

AG Araştırma Kuruluşu Başkanı Adil Gür, Övünç'ün özellikle AKP'nin sağlık alanındaki icraatlarıyla ilgili görüşlerinin toplumun büyük bir kesimi tarafından paylaşıldığını, seçmen nezdinde iktidarın en güçlü olduğu alanın sağlık ve ulaşım olduğunu vurguluyor.

Gür'e göre bunu dış politika ve rakamlar 2007'deki gibi olmasa da ekonomi yönetimi izliyor. Gür “Zaten politikada gerçeklikten ziyade, algılar ve bu algıları yönetmek önemlidir” diyor.

Hastaneden ayrılmadan önce konuştuğum, CHP'li inşaat mühendisi Nejat Yücel başıyla yolun karşısındaki Alman hastanesini işaret ederek özel hastanelerle devlet hastaneleri arasında büyük farklar olduğunu, hükümetin buralara yatırım yapmayarak insanları özel hastanelere yönlendirdiğini söylüyor.

Yücel, CHP'ye oy verme nedenini “Kılıçdaroğlu'nun Türk-Kürt kardeşliğini sağlama projesini doğru buluyorum, AKP toplumu bölücü bir politika izliyor” diye açıklıyor.

akp'nin
sağlık
kozu
Yorum (11)
MO
Çok gerçekçi bir yorum. Başbakan'ın mitinglerde dönüp dolaşıp sağlık alanındaki "başarılarına" değinmesi de yorumun doğruluğunun kanıtı. Hekimler üzerindeki baskı aynı düzeyde devam ederse günün birinde hepimizin bunun aynı zamanda bizim için nasıl bir güç olduğunu farketmemiz ve AKP'nin sonunu getirmemiz de bir olasılık. Etimizi pazarlayanlar aynı zamanda etimizi gittikçe sertleştirdiklerinin farkında değil, başarılarının sarhoşluğu içindeler. Şu anda seçime kadar süren bir "sağlık genel grevi" seçim sonuçlarını nasıl etkilerdi dersiniz?
0
Cevapla
hakan
bunları gören saglık bakanı da o istahla ver kırbacı diyerek doktorun üzerine gidiyor. anladık hastanın durumu düzeldi de doktorun sucu ne?
0
Cevapla
remzi doğru
ilk 2 yorum gerçekten herşeyin özeti; ++1 diyorm sadece...
0
Cevapla
Hasan B.
Eskiden bir doktor abimiz 60 milyar alırdı , diğer garibim doktorlar o muayenehanesi olan o doktora bakar o doktorunda hastanedeki üç kuruşluk nöbetini alır, evinin geçimi için gece gündüz çalışmaktan soytarıya döner, o komik maaşlarıyla feleğini şaşırırlardı. Şimdi 10 doktor ortalama adambaşı 6 milyar alarak az yada çok adalet yerini bulmuş oldu. 1300 MAAŞ ALIRKEN ŞU AN 7900 MAAŞ ALIYORSAM NASIL KIZABİLİRİM BEN SAYIN BAKANIMA YA ? Tabi ki yan gelip yatmıcaz, siz bir patron olsanız ve 5 milyarın üstünde maaş verseniz bir elemanınıza yan gelip yat mı dersiniz ? Evini arabasını almayan doktor ve eczacı kaldı mı bu ülkede Allah aşkına ! Turgut Özal'dan sonra en çok parayı bu dönem kazandık diyen bir ezcacı bir abim var.. Arkadaşlar artık dünyada KAZAN KAZAN dönemi başlamıştır... Burda kimseyi de savunuyor değilim. Birgün inşallah milletvekillerimiz de üst düzey bürokratlar ve generaller de aldığı bu maaşlarını hakedecektir. Sırayla...
0
Cevapla
mehmet can
Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum.Hekim arkadaşların üzerinde ne baskısı var?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir