Medimagazin logo

Akdağ'dan açlık grevi açıklaması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili, ''Kutsal yaşam hakkının, sağlık hakkının tarafında durmak ve bu eylemlere zorlanan hükümlü ve tutukluların bu eylemlerini derhal sonlandırması için onlara destek olmak gerekiyor'' dedi.
Akdağ'dan açlık grevi açıklaması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Akdağ, lösemili çocuklar için düzenlenen toplantıda cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili soru üzerine insan hayatının kendileri için önemine işaret etti.

Özgürlüğü bir şekilde kısıtlanan tutuklu ve hükümlülerin sağlıklarıyla ilgili çok hassas davranılması gerektiğini vurgulayan Akdağ, Adalet Bakanlığı ile bu konuda iyi bir işbirliği içinde çalıştıklarını bildirdi.

Bu eylemlerle alakalı tutuklu ve hükümlülerin hekimler tarafından her gün ziyaret edildiğini vurgulayan Akdağ, ''Müsaade ettiklerinde muayeneleri yapılıyor, günlük ihtiyaçları karşılanıyor. Meseleyi yakından takip ediyoruz'' diye konuştu.

Bu hususta toplumda herkese görev düştüğüne dikkati çeken Akdağ, şunları kaydetti:

''Bu meseleyi siyasi bir mesele olarak, siyasi çıkarlar için, o çıkarlar ne olursa olsun kullanmaya çalışanlar inanılmaz bir yanlışlık içerisindeler. Burada kutsal yaşam hakkının, sağlık hakkının tarafında durmak ve bu eylemlere zorlanan, psikolojik olarak ya da başka türlü zorlanan hükümlü ve tutukluların bu eylemlerini derhal sonlandırması için onlara destek olmak gerekiyor. Maalesef Türkiye'de belli gruplar ya da çevreler bunu yapmak yerine bu eylemlerden kendi amaçları uğruna sonuçlar çıkarmaya çalışıyor. Bunu çok çirkin buluyorum, gayri insani buluyorum. Eğer oruç tutmakla, açlıkla bir siyasi sonuca ulaşılacaksa lütfen dışarıda olanlar bunu yapsınlar. Hükümlü ve tutukluları bu işe zorlayanların yanında da durmasınlar. Kim bu meseleyle işin çözüleceğine inanıyorsa siyaseten buyursun yapsın yani. Dışarıda olanlar, hür bir biçimde gezenler, dolaşanlar, yiyenler, içenler, hürriyeti tamamen elinde olanlar bunu yapsınlar. Meselenin bu tarafını ben çok önemsiyorum.''

''Yakından takip ediliyor''

''Hayati tehlikesi olan mahkum bulunup bulunmadığı'' sorusu üzerine Akdağ, dün itibarıyla kendisine hayati tehlikesi bulunan kişinin bulunduğu bilgisinin verilmediğini bildirdi.

Açlık grevi yapanların yakından takip edildiğini yineleyen Akdağ, ''Bu kişilerin sağlık durumları değişkenlik gösterir. Bugün bir şeyler söylersek yarın farklı bir durum ortaya çıkabilir'' dedi.

akdağ'dan
açlık
grevi
açıklaması
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir