Medimagazin logo

Akciğer nakil merkezleri birer birer kapanıyor: 11 merkezden ikisi kaldı!

Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde akciğer nakli yapan merkezler birer birer kapanıyor. Bu merkezlerin sayısı, son yıllarda 11’den ikiye kadar düştü. Akciğer nakli için sırada bekleyen 210’un üzerinde hastanın organ bulma kaygısına, ameliyat olabilmek de eklendi.
Kaynak: Diken - Mesude Demir
Akciğer nakil merkezleri birer birer kapanıyor: 11 merkezden ikisi kaldı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dokuz Eylül Tıp Fakültesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, İstanbul Bakırköy Sadi Konuk Araştırma ve Eğitim Hastanesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Araştırma ve Eğitim Hastanesi, Yedikule Göğüs Hastalıkları Araştırma ve Eğitim Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi en son da geçtiğimiz eylülde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinin akciğer nakli merkezi kapandı.

Diken'den Mesude Demir'in haberine göre, ekiplerdeki akciğer cerrahları veya göğüs hastalıkları uzmanları ya emekli olarak ya da emekliliği beklemeden istifa ederek özel hastanelere geçti. Özel hastaneler içinde akciğer nakli yapabilen henüz yok.

Akciğer nakilleri halen sadece Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma ile Ankara Bilkent Şehir hastanelerinde sürdürülebiliyor.  

Pulmoner Hipertansiyon ve Skleroderma Hasta Derneği (PAHSSc) Başkanı Meltem Ak, sadece son kapanan Ege Tıp Fakültesi Akciğer Cerrahisi’nde 25 hastanın akciğer nakli için sırada olduğunu söyledi. İdiopatik pulmoner fibrozis hastası babasını 3 yıl önce, akciğer nakli şansı yakalayamadan kaybeden Ak, şimdi diğer hastalar için çabalıyor.

Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinin bağlı olduğu YÖK’ün sorunu görmezden geldiğini belirten Ak, şöyle devam etti: “Çok değerli hocalar kamu hastanelerinden ayrılıyor. Bir hoca ayrılınca nakil ruhsatının kuralları yerine getirilemediği için merkezler işlevsiz kalıyor, kapanıyor. Hocalar nakil merkezlerinden ayrılacaklarını haber vermelerine rağmen yöneticiler gerekli önlemleri almıyor. Gidenlerin yerine yeni uzmanlar gelmiyor. Maddi ve manevi olarak nakillere hazırlanan, ona göre yaşamlarını düzenleyen hastalar ve yakınları zor durumda kalıyor. Biz yeni merkezlerin açılmasını beklerken, mevcutlar kapanıyorlar. Yaşam ve nefes herkesin hakkı.”

Ege Tıp Fakültesinin akciğer nakil merkezi kapandıktan sonra listesindeki hastalardan Serhat Işık’ın nakil şansı yakalayamadan öldüğünü anlatan Ak, “Sesimizi duyurmak için kaç kişi daha kaybedeceğiz?” diye sordu.

Sadece hastaları değil, yakınlarının da mağdur olduğunu belirten Ak, şunları söyledi: “Serhat Bey’in dört yaşında evladı, eşi geride kaldı. Hastalarımızın multidisipliner, deneyimli hekim, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının yetiştiği bu merkezlerde hizmet alması gerekiyor. Hastalar hastanelerde de sahipsiz kalmaya başladı. Organ çıksa bile, nakil olabilecekleri hastaneler, ameliyatlara hazırlayacak ve yapacak ekipler yok!”

Bir başka zorluk da nakil olan hastaların takipleri. Bu merkezlerin kapanması, ekiplerin dağılması takip veya sorun (komplikasyon vs.) çıkması halinde müdahalede hastaların güçlük yaşaması demek.

Sırada Kartal Koşuyolu Hastanesi mi var?

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Araştırma ve Eğitim Hastanesinin akciğer nakil merkezinin de kapanacağını bizzat oradaki hekimlerden haber aldıklarını anlatan Ak, “Kartal da kapanırsa tek merkez kalacak. Nakil merkezlerindeki ekipler çok değerli, özverili ancak yeterince değer verilmiyor” dedi.

Bekleme listesindeki sayıların nakillerle azalması gerektiğini söyleyen Ak, şöyle konuştu: “Çok uzun zamandır organ bekleyen hastalar var. Zaten nakil için çok sayıda kriterin tutması gerekiyor. Akciğer zor bulunuyor. Üzerine bir de nakil merkezlerinin kapanması sorunu eklendi. Organ bağışın dilediğimiz kadar artıralım, nakledecek ekipler olmadığında organlar çöp olur. Koşuyolu iyi bir merkez, kapanmamalı.
 

akciger nakli
akciger nakil merkezleri
doktor
Yorum (5)
Adnan
atalarımız ne demiş; marifet iltifata tabidir. i̇ltifat görmediği yerden göçer. olan budur
2
Cevapla
Gerçek
süreyyapaşa da yapılmadı, sadece denendi ama alt yapı ve ekip uygun olmadı. diğer yerlere gelince de benzer sorunlarla karşı karşıya. yani bir kişi çıkıyor bende sertifika var diyor yapmaya kalkıyor ama alt yapı, ekip yok. aslında bakanlık bu konuda tam destek veriyor. sorun bireylerde var biraz.
2
Cevapla
Yorumsuz
göstermelik merkezler,içi boş eğitim kadroları, bir sonraki adım düşünülmeden verilen kararlar, karar verenlerin işi bilmemeleri. böyle gidilirse çok merkezde ayni akibet olacaktır. sonuçta güzellik merkezi açmıyorsunuz.
1
Cevapla
Deli Dumrul
üzüntü verici.ancak; bizde bir kısım başhekim ve yardımcısı var. yasa ve yönetmelik te açık hükme rağmen bize radyoloji nin işini yaptırmaya çalışıp(radyoloji uzmanının işi olan) kontrastlı tetkik onam formunu"zorla"klinisyene imzalatıyor.siz akc nakli ekibinin hocası olsanız;bu işi yapar mısınız?
2
Cevapla
hasan
akciğer nakli için ülkemizde tek merkez yeterli olur. zaten herkesin organ nakli yapacağız diye ortaya çıkması hoş değil. ülkemizde zaten sınırlı sayıda yapılan akciğer naklinin tek bir merkezde yapılarak deneyimlerin bölünmesi değil arttırılması için çapa gösterilmelidir.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir