Medimagazin logo

AK Parti Milletvekili: Pratisyene 25 bin, uzmana 30 bin!

Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, hekimlere ücret iyileştirmelerini kapsayan kanun çalışmalarının son sürat devam ettiğini, kanunla, pratisyenlerin 25 bin liraya kadar, uzmanların ise 30 bine kadar maaş alabileceklerini duyurdu
Kaynak: MEDİMAGAZİN
AK Parti Milletvekili: Pratisyene 25 bin, uzmana 30 bin!
Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Olay TÜRK TV’de katıldığı canlı yayında gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Tamer burada yaptığı açıklamada  pratisyenlerin 25 bin liraya kadar, uzmanların ise 30 bine kadar maaş alabileceklerini duyurdu.

Sağlık Bakanlığına bağlı çalışan doktorların ve sağlık çalışanlarının yeterli ücretleri almaları gerektiğini savunan Tamer, şu anda da çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Hak edilen ücretlerin alabilmeleri için çalışmaların yürütüldüğünü belirterek “Aralık ayında 6 maddelik iyileştirme kanun yapmıştık, yalnız kanun Sanayi Kanunu içerisindeydi. Sonra maddeleri çekerek ve yerine yeni bir sağlık yasası çıkarılarak daha etkili ve eksik kimsenin kalmadığı bir kanun çıkarmak istedik. Çünkü o maddeler arasında üniversite hocaları yoktu ve eksiklikler vardı. Bu eksiklikleri kaldırmak için geri çekilmişti” dedi.

Şu anda kanun çalışmalarının son sürat devam ettiğini belirten Tamer, “En kısa zaman içerisinde doktor ve sağlık çalışanlarının maaş iyileştirmeleri gelecek. Bundan önce sabit ücret ve döner sermayelerini emekliliğe yansımaması söz konusuydu.  Sabit ücretlerin genel sermayeye aktarılarak emekliliğe yansıması da yine bu kanunla sağlanacak” ifadelerini kullandı.
Bundan önce döner dağıtılamadığını, SUT fiyatlarının düşük kaldığını söyleyen Tamer, “SUT fiyatları da güncellenerek artırıldı. Ayrıca sabit ücretlerin döner sermayeden karşılanması için genel bütçeye aktarıldı böylece döner sermaye rahatça dağıtılacak” dedi.

Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer yapılacak ücret iyileştirmeleri ile hekimlerin ellerine 30 bin liraya kadar maaş geçebileceğini şu sözlerle söyledi:

“Geçen yaptığımız hesaplamalara göre bir pratisyen hekimin 24-25 bin lira civarında, en düşük 22 bin olmak üzere 25 bin liraya kadar alabileceği, uzman hekimlerin ise 28-30 bin civarında maaş alabilecekleri iyileştirmeler gelecek.”

Aile hekimlerinin maaşları konusunda da açıklamada bulunan Tamer, “Aile hekimlerinin aldıkları ücretler şu an yeterli, 22 bin lira civarında ücret ellerine geçebiliyor onları bir tarafa bıraktık ancak bir eksiklik var ise o da giderilecek” dedi.

El cerrahisi, kanser cerrahisi gibi hem sayıları az  olan hem de özelikli iş yapan cerrahları farklı bir yeri olduğunu belirten Tamer, “Sıradan ameliyatları yapmakla özel ameliyatları yapmak arasında fark var. Ben de cerrahım, sıradan sözlerim yanlış anlaşılmasın ama bu insanlara da hak ettiklerini verelim. Onlara da uzmanlara da. Hekimlerin hak ettiklerini almaları için de gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi.

 

ak parti milletvekili
i̇smail tamer
hekim maaşları
ücret iyileştirmeleri
Yorum (58)
uzman
Bari dalga geçmeyin, yazık ömürleri okuyarak 4 duvar arasında geçmiş bu insanlarla bunlar inanır her şeye, hadi işinizin başına dağılın arkadaşlar.
0
Cevapla
He
Covitte vatandaş dr cok para aliyor diye bildi, hastalanan dr un mevcut parasi kesildi Vatandasimiz 25-30 diye bilsin
0
Cevapla
Uzm uzm
Cek Cak... Yetti yav...
0
Cevapla
Nurettin B.
Yıpranmış yorgun bedenleriyle maaşıyla geçinemediği için çalışmaya mecburen devam eden Emekli Hekimler en zor durumdaki gruptur. Aralık ayındaki çalışma emekli hekim için Ocak ayından itibaren geçerli olsun ve hakları ödensin artık.
0
Cevapla
Lokman Bey
Yaptığım hesaplamalara göre; prat. hekimlere 49 bin lira verilse, anca ta 8 yıl önce Kamu'dan ayrılmadan önceki maaşımın alım gücünü tekrar kazanabilirim. 6000 lira aylık net elime geçen para Dolar kuru: 2.15 lira 2800 $ bazındaki maaşım Bugünkü kurla (2800x14.65) 41 bin lira verilse dahi kurtarmıyor, çünkü Doların da enflasyonla satın alma gücü kümülatif olarak yıllar içinde azalmış. 8 yıl önce Dolar %18 civarında değer kaybetmiş. Bu oranı da eklersek, reel olarak o zamanki satın alma gücünü bulmuş oluruz. 2010-212 arası döneme göre hesaplasak almamız gereken aylık 60 bin liraları buluyor. Soluduğumuz hava hariç herşey Dolarla fiyatlanıyor. Hesaplamayı Altın bazında yapsak çıkan rakamları neredeyse 2 ile çarpmak gerek. Yani diyeceğim ki; 3-5 bin lira gibi komik zamlara kanmamak gerek. Ağır çekimli, çok sinsi, usturuplu bir sömürü, köleleştirme var.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir