Medimagazin logo

Aile sağlığı elemanlarına iş güvencesi sağlanmalı

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar’ı ziyaret etti. Memiş, ziyarette Çalışma Bakanlığı ile ilgili yapılacak torba yasa görüşmeleri öncesi sendikanın taleplerini Bakanlık Müsteşarı Acar’a iletti.
Aile sağlığı elemanlarına iş güvencesi sağlanmalı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı'na bağlı çalışmakta olan halen 660 vekil ebe-hemşire olduğunu ve bunların 4-B statüsüne geçirilmesi ile alakalı 2012 Yılı Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı sonucu Sağlık Bakanlığı'na görüş sorulduğunu belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili olumlu görüş verdiğini hatırlattı. Daha önce Sağlık-Sen’in mücadelesi sonucu vekil ebe-hemşirelerin kadroya alındığına dikkat çeken Memiş, bundan sonra vekil ebe-hemşire istihdamı olmayacağının göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek görevde olan vekil ebe-hemşirelerin kadroya alınmalarını talep etti.

AİLE SAĞLIĞI ELEMANLARININ İŞ GÜVENCESİ SAĞLANMALI
Aile Sağlığı Merkezleri'nde istihdam edilen 3200 Kamu Dışı Aile Sağlığı elemanlarının iş güvenceleri bulunmadığını ve bu çalışanların iş güvencelerinin sağlanması gerektiğini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş sözleşmelilerle birlikte kadroya geçirilmeyen ve önemli mağduriyetleri bulunan Kamu Dışı Aile Sağlığı elemanlarının 4/B statüsüne geçirilmesi için çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

“GÖREVDE YÜKSELME SINAVI MAĞDURLARININ SORUNU ÇÖZÜLMELİ”
Sağlık Bakanlığı görevde yükselme sınavını kazanan ve hizmetli kadrosunda çalışan 2351 kişinin VHKİ kadrolarına atanarak mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini belirten Memiş, konunun Torba Yasa içerisinde değerlendirilmesinin çalışanların beklentileri açısından önemli olduğunu söyledi.
Sağlık çalışanlarının öncelikli talepleri arasında fiili hizmet zammının yer aldığını belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, hem fiziki hem de psikolojik yönden yıpratıcı bir hizmet yürüten sağlık çalışanlarının fiili hizmet zammından yararlandırılması gerektiğini kaydetti. Sağlık çalışanlarının yıpranmışlığının polislerle aynı seviyede olduğunu ancak polislerin aldığı fiili hizmet zammından sağlık çalışanlarının yararlanamadığını söyleyen Memiş, konunun torba yasaya eklenerek sağlık çalışanlarının da fiili hizmet zammından yararlandırılması gerektiğini ifade etti.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ZOR BİR MESLEĞİ SÜRDÜRÜYOR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar da, taleplerin dikkatle inceleneceğini ve maddelerin torba yasada yer alması için çalışma yapacaklarını söyledi. Sağlık çalışanlarının zor ve yorucu bir mesleği sürdürdüklerini ifade eden Acar, sağlık alanındaki memnuniyetin sağlık çalışanları sayesinde olduğunu belirterek, çalışanları motive edecek düzenlemelerin yapılması için çaba göstereceklerini kaydetti.


Ziyarete Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ile birlikte Genel Başkan Yardımcısı Kemal Çırak da katıldı.

aile
sağlığı
elemanlarına
güvencesi
sağlanmalı
Yorum (1)
ismail yetenek
Aile hekimlerinin bile iş güvencesi yokken,nasıl olcek bu işş...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir