Medimagazin logo

AIDS'e karşı protein silah olabilir

Bilim adamları, insan savunma sistemindeki bir proteinin, HIV'e karşı etkili olduğunu tespit etti.
AIDS'e karşı protein silah olabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Amerikan Ulusal Alerji ve Mikrobik Hastalıklar Enstitüsü bilim adamlarının, sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayımlanan araştırmasına göre, varlığı 50 yıldır bilinen CXCL4 proteini, HIV'in dışındaki bir proteine bağlanarak, virüsün, sağlıklı hücrelere bulaşmasına engel oluyor.

Enstitü müdürü Anthony Fauci ve Paolo Lusso'nun da aralarında bulunduğu bilim adamları, CXCL4'ün çok sayıda HIV varyasyonuna karşı da etkili olduğunu belirtti.

Bilim adamları, çok uzun zamandır varlığı bilinmesine rağmen CXCL4 proteininin tüm özelliklerinin belirlenemediğini kaydetti.

Bilim adamları yaptıkları deneylerde, CXCL4'ün AIDS'e yol açan virüsün bağışıklık sistemi hücresine bağlanmasını engellediğini tespit etti.

CXCL4, savunma sisteminde önemli rol oynayan kemokinler grubunda yer alıyor. Kemokinlerin görevleri arasında, bağışıklık sistemi hücrelerini gerektiğinde "çağırmak" da yer alıyor. Kemokinler, üzerinde reseptör bulunan bağışıklık sistemi hücresine bağlanarak, hücrenin içerisine giriyor ve hücrenin çalışma şeklini değiştiriyor.

Kemokinlerin hücreye bağlanma şeklini taklit eden HIV de bağışıklık sistemi hücrelerinin üzerindeki reseptörler yardımıyla hücreye sızıyor. Burada çoğalan virüs sonunda hücrenin ölümüne neden oluyor.

Bilim adamları, CXCL4 gibi çalışan molekülleri laboratuvar ortamında geliştirerek, yeni ilaçlar bulmayı hedefliyor.

aids'e
karşı
protein
silah
olabilir
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir