Medimagazin logo

7 yıldır süren göz altı torbası ameliyatı davası: Doktorun 2 yıl hapsi istendi

İstanbul'da yaşayan Hava Ünlü (37) göz altı torbalarından rahatsız olunca özel bir hastaneye başvurdu. Profesör Doktor Ozan S.S. (52) iddiaya göre 2015 yılında ameliyat gerçekleştirdi. Gözlerinin altında ameliyat izi kaldığını fark eden Ünlü, şikayetçi olunca Ozan S.S. hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ozan S.S., yargılama sonucunda 9 bin lira adli para cezasına çarptırıldı İSTİNAF ise kararı bozdu ve dosyayı yeniden ilk derece mahkemesine gönderdi
Kaynak: DHA
7 yıldır süren göz altı torbası ameliyatı davası: Doktorun 2 yıl hapsi istendi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bankada çalışan Hava Ünlü (37) göz torbalarından rahatsız olunca özel bir hastaneye başvurdu. Kulak burun boğaz (KBB) uzmanı Profesör Doktor Ozan S.S., 12 Aralık 2015 tarihinde Ünlü'nün gözlerinin altındaki torbaları almak için operasyon yaptı. Fakat ameliyat sonrası Ünlü'nün sol gözünün altında 2 santim ve 2 buçuk santim olmak üzere iki kesik izi ve sağ gözünün altında skar dokusu izi kaldı.

Adli Tıp Kurumu: Ameliyat tekniği tıbben doğru değil

Yüzünde iz kalmasının ardından Ünlü, şikayetçi olunca Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Ozan S.S. hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında istenen Adli Tıp Kurumu raporunda, "Söz konusu izler göz önünde bulundurulduğunda ameliyat tekniğinin tıbben doğru olmadığı, bu nedenle Ozan S.S.'nin uygulamalarının tıp biliminin genel kabul görmüş ilke ve kurallarına uygun olmadığı oy birliğiyle mütalaa olunur" ifadeleri kullanıldı.

2 yıla kadar hapsi istendi

Raporun ardından Ozan S.S. hakkında 2019 yılında "Yüzde sabit iz bırakacak şekilde taksirle yaralama" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Suçlamayı kabul etmedi

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık Ozan S.S., söz konusu ameliyatın göz altından ve göz içinden yapılacak kesiyle olabileceğini, kendisinin göz içinden yapmayı tercih ettiğini söyledi. Ameliyatın başarılı bir şekilde gerçekleştiğini fakat Ünlü'nün bir süre sonra pansuman için hastaneye gelmediğini iddia eden Ozan S.S., "Benden kaynaklı herhangi bir hata söz konusu değildir. Ünlü'nün yaralanmasına sebebiyet vermem söz konusu olamaz. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

Yerel mahkeme 9 bin lira adli para cezasına çarptırdı

2021 yılında davayı karara bağlayan mahkeme sanık Ozan S.S.'yi "Yüzde sabit iz bırakacak şekilde taksirle yaralama" suçundan 9 bin lira adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) yer olmadığına da hükmetti.

İstinaf kararı bozdu

Kararı 2022 yılında inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İSTİNAF) 19. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin dosya kapsamına uygun düşmeyen gerekçelere HAGB'ye yer olmadığına dair karar vermesinin usul ve yasaya aykırılık oluşturduğuna kanaat getirdi. İSTİNAF, bu nedenlerle yerel mahkemenin verdiği hükmün bozulmasına karar vererek dosyayı yeniden ilk derece mahkemesine gönderdi.

Tazminat davası görülmeye devam ediyor

Ayrıca Hava Ünlü, avukatı Feray Köksal aracılığıyla 100 bin lira manevi tazminat ve belirsiz maddi alacak davası açtı. Tazminat davasının Anadolu Adliyesi'nde görülmeye devam ettiği öğrenildi.

Avukat Köksal: Doktor hakkında disiplin cezası uygulandı

Avukat Feray Köksal ise müvekkilinin ameliyattan yaklaşık 1 yıl sonra kendisine geldiğini ve doktor hakkında savcılığa şikayet dilekçesi sunduklarını belirtti. Yapılan soruşturmada dosyanın Adli Tıp Kurumu'na gönderildiğini ve Adli Tıp Kurumu (ATK)'nun şüpheli doktoru ameliyat tekniği konusunda hatalı bulduğunu vurguladı.

Yapılan yargılama sonunca sanığın 9 bin lira adli para cezasına çarptırıldığını kaydeden Avukat Köksal, açtıkları belirsiz alacaklı tazminat davasının ise halen devam ettiğini söyledi. Avukat Köksal, şöyle devam etti:

"ATK raporuna göre müvekkilimin sağ ve sol göz altında iki tane kalıcı iz niteliğinde skar yani ameliyat izi mevcut ve bu izlerle müvekkilimin ömür boyunca yaşaması gerekiyor. Fakat tazminat taleplerimizin kabulü halinde elde edeceğimiz parayla müvekkilimin birtakım tedaviler olması gerekiyor. Bunlar oldukça pahalı tedaviler. Biz davalı doktordan bu zararımızı bir an önce gidermesini talep ettik çünkü müvekkilimin yaşı ilerledikçe ameliyat izlerinin yok olması gittikçe güçleşiyor. Yani müvekkilimin zararı her geçen gün daha da büyüyor. Şu an tazminat davamızda dosya yine adli tıpta. Müvekkilimizin gözünde oluşan iş gücü kaybının tespiti için bir araştırma yapılıyor adli tıp tarafından. Yargılama süreci devam ediyor, müvekkilimin yaklaşık 7 yıldır mağduriyeti devam ediyor ve davalı doktor bugüne kadar müvekkilimin maddi ve manevi zararını henüz karşılaşamadı. Gerçekten doktoruna güvenerek bu ameliyatı olmasına rağmen kendisi ve tanıklar tarafından ifade edildiği üzere yüzde yüz iyileşme garantisi ve hiçbir iz kalmayacağına dair garanti verilerek yapılmış bir ameliyat. Ameliyat tekniği hatalı; göz pınarından yani gözün içinden girilerek yapılması gereken bir ameliyat, göz altından kesmek suretiyle yapılmış. Bu ameliyat tekniği İstanbul Tabip Odası tarafından da hatalı bulunarak davalı doktor aleyhinde disiplin cezası uygulanmıştır"

5 TL muayene ücreti alıp, 5 milyon TL tazminat ile yargılanan bir doktor dünyanın başka bir ülkesinde var mıdır?

 

ameliyat
dava
doktor
goz alti torbasi
Yorum (8)
Ömer Hayyam
bu ülkede doktor düşmanlığı katlanılmaz boyutta. hakimler doktorun baş düşmanı pozisyonda. adli tıp artık zıvanadan çıkmış. garanti verilerek ameliyat olmaz be kardeşim.
14
Cevapla
kemal
sağlık sisteminde çok fazla defo var..mesela ruh sağlığı bozukmu değilmi bakılmadan insanlara doktor diploması verilmemeli...aynı hastaneden birlikte çalıştığım bir nrş uzmanınına şizofreni teşhisi kondu...bir vukuatından sonra sadece görev yeri değiştirildi..
4
Cevapla
Dr. Emekli
hasta tedavi masrafı dışında kasko benzeri bir ödeme yapmışmı. hasta olağan komplikasyon dan ölseydi hekimin suçu olurmuydu. 2 yıl hapis cezası karşılığı hastadan ne kadar amaliyat ücreti istemeli. özelde alabilirsin ama devlette mümkün değil. amaliyat yapmamaca.
17
Cevapla
Devrimci Derviş
herkes doktorların mahkemelerde davaları sonlandırmaya çalışacağını düşündüğünden rahatlıkla dava açıyor. aynı olayı kuaförde kazayla yaşamış olsaydı, kuaförüne dava açmaya cesaret edebilir miydi ve kuaför doktor gibi mi davranırdı ?
21
Cevapla
Ahmet
kbb uzmanının göz altı torbaları ile ne işi var? cerrah olması o ameliyatı yapma yetkisi verir mi? opeeasyonu göz hastaliklari uzmani veya plastik cerrah yapmaz mi?
9
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir