Medimagazin logo

52 araştırma sonucu incelendi: Menopozda hormon tedavisi riskli

Menopozda hormon tedavisi ile ilgili çok sayıda araştırma yapıldı, bu konudaki tartışmalar da hiç bitmedi. İngiltere'den gelen son araştırma ise 5 yıl boyunca hormon tedavisi görenlerde yumurtalık kanseri riskinin % 40 arttığını gösterdi.
52 araştırma sonucu incelendi: Menopozda hormon tedavisi riskli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiliz bilim insanları, yumurtalık kanserine yakalanan 21 bin 488 Amerikalı, Avrupalı ve Avustralyalı kadını kapsayan 52 araştırmanın sonuçlarını inceledi.

 

Araştırma, menopozun olumsuz etkilerini gidermek için 50 yaşından itibaren 5 yıl hormon tedavisi görenlerin yumurtalık kanserine yakalanma riskinin bu tedaviyi almayanlardan yüzde 40 fazla olduğunu ortaya koydu.

 

Tedavi süresi uzadıkça riskin arttığını belirten bilimciler, hormon takviyesi bırakıldığında riskin de yıllar içinde azaldığına dikkati çekti.

 

Araştırmanın sonuçları "The Lancet" dergisinde yayımlandı.

 

DAHA ÖNCEKİ ÇALIŞMALAR MEME KANSERİ RİSKİNE İŞARET EDİYOR

ABD'de 2002'de yapılan geniş çaplı bir araştırma, menopozda hormon tedavisinin meme kanseri riskini artırdığını ve birçok sağlık uzmanının iddiasının aksine kalp krizinden korumadığını göstermişti. Bu araştırmadan sonra bazı ülkelerde hormon tedavisi görenlerin sayısı oldukça azalmıştı.

menopoz
hormon tedavisi
Yorum (1)
hekimsel
Vitaminler, omega-3, düşük risklilerde aspirin tedavisi, hormon replasman tedavisi vs vs. hasta kaçırmamak ve iyi doktorculuk adına yazılan o kadar çöp ilaç var ki hangi birini yazayım
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir