Medimagazin logo

5 bin aile hekimi işi bırakabilir

AHEF, Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasını istiyor
Kaynak: TÜRKİYE GAZETESİ - Ziyneti Kocabıyık
5 bin aile hekimi işi bırakabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında 2010 yılında tüm Türkiye'de aile hekimliğine geçilmesi sonucu aile hekimlerinin sayısı şu anda 21.214 kişiye ulaştı. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği” taslağı, aile hekimlerini huzursuz ediyor. Aile Hekimleri Federasyonu Başkanı Dr. Murat Girginer, “Yönetmelik bu haliyle Kabul edilirse emekliliği gelen 3-5 bin aile hekimi sistemden çıkar” diyor.

 

Aile Hekimleri Federasyonu'nun uluslararası katılımlı 4. Kongresi'nde konuştuğumuz Dr. Murat Girginer, aile hekimlerinin Sağlık Bakanlığı'ndan talepleriyle ilgili Türkiye Gazetesi'ne açıklama yaptı. Yönetmelik taslağında yer alan 13 noktaya kesinlikle itiraz ettiklerini 36 konun düzeltilmesini istediklerini söyleyen Dr. Girginer, itiraz ettikleri konuların başında iş güvencesinin geldiğini söyledi. Ceza puanları ile aile hekiminin sözleşmesinin iptal edilebilmesine ilişkin 2 sene önce yapılan düzenlemeye itiraz ettiklerini ve mahkemeye verdiklerini söyleyen Dr. Girginer, “100 ceza puanını 2 yıl içinde dolduran aile hekiminin sistemden çıkarılması ile ilgili yönetmelik uygulamaya girdi. Yeni yönetmelik taslağında ceza puanı 80'e indiriliyor ve idare isterse sözleşmeyi yenilemeyebiliyor. Örneğin aile hekimine kayıtlı bir gebeyi aile hekiminin tesbit edememesinin karşılığı 20 ceza puanı. Size kayıtlı 5 tane gebe size gelmezse sözleşmeniz fesh edilebiliyordu. Şimdi bu 4 gebeye indi” dedi.


Performans SGK'ya ek yük getirir
Aile hekimlerinin kesinlikle karşı çıktıkları bir başka konu da, birinci basamağa başvuran hasta sayısını artırmak için performans sisteminin getirilmesi ve hekime hasta başına para ödenmesi. Getirilmek istenen sistemle hekimle hastanın arasında para ilişkisinin gireceğini söyleyen Dr. Girginer, “İkinci ya da üçüncü basamakta olduğu gibi performans sistemi ve hastaya yapılan işlemler üzerinden para alınması gereksiz tetkiklere neden olabilir. Daha da ötesi her hasta reçete anlamına geleceği için SGK'ya ekstra bir maliyet getirecektir” dedi.
 

5
bin
aile
hekimi
işi
bırakabilir
Yorum (9)
Dr S İsmail Cihan
5000 değil 50 kişi bile bırakamaz. Bu yoğurdun bolluğunu hiç bir yerde bulamazlar.
0
Cevapla
uz dr gg
Ne oldu keser döndü mü. . Zamanında gobek atıyorlar ne gerek var uzmanliga diyorlardı
0
Cevapla
mehmet
Arkadaşlar bilmeden konuşmayın.bende ilk başladığında parasına,rahatlığına aldandım geçtim.4 ay dayanabildim.yapılacak iş değil.mahmutpaşada esnaflık yapsınlar daha iyi.
0
Cevapla
ibrahim paksüt
fazla sevinmeyin Azman lar. son gülen iyi güler.
0
Cevapla
Dr.Cevdett
Numara yapmayın, 6-7000 tl alırken hiç kimse yönetmelik değişti diye istifa edip 1600 tl emekli maaşına talim etmez.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir