Medimagazin logo

2. Kosova-Türkiye Sağlık Haftası başladı

-Priştine'de 10 Mayıs'a kadar devam edecek sağlık haftası kapsamında, kalp cerrahisi, kalp damar cerrahisi, onkoloji, radyoloji, Otorinolarengoloji KBB, genel cerrahi, plasik cerrahi, gastroentereloji ve jinekoloji alanında çeşitli çeşitli ameliyatlar yapılacak
2. Kosova-Türkiye Sağlık Haftası başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


PRİŞTINE - Kosova'nın başkenti Priştine'de, ikincisi bu yıl düzenlenen "Kosova-Türkiye Sağlık Haftası" başladı.

Başkent Priştine'deki Klinik Merkezi'nde Türk İşbirliği ve Koordinasyonu Ajansı (TİKA) tarafından desteklenen sağlık haftasının etkinlikleri, düzenlenen basın toplantısıyla başladı. Basın toplantısına, Kosova Sağlık Bakanı Ferid Agani, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan ve Türkiye Sağlık Bakanlığına bağlı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Dr. Öner Güner katıldı.

Kosova Sağlık Bakanı Ferid Agani, iki ülke arasında sağlık alanındaki işbirliğin son derece iyi olduğunu, iki ülke doktorları ve sağlık çalışanlarının çeşitli seminer ve kongrelerde buluştuklarını ifade etti.

"Kosova'da bazı hastalıkların tedavisi için yeterli imkanımız yok ancak Kosova ile Türkiye arasında mevcut olan işbirliği anlaşması sayesinde Kosova'dan her yılı 100 hastamızı Türkiye'de ücretsiz tedavi görmek için gönderiyoruz" diyen Agani, bu sene 2'incisi düzenlenen "Kosova-Türkiye Sağlık Haftası"nın geçen yıl olduğu gibi başarılı olacağına inandığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Dr. Öner Güner ise "Sağlık Bakanlığı olarak Kosova'daki kardeşlerimizin sağlık alanında ilerlemesini sağlayacak ve dışarıdan başka bir yardıma ihtiyaç duymayacak kadar kendi ülkelerindeki bilgi ve tecrübeleri arttırmalarını ve faydalanmalarını hedefliyoruz" dedi.

İstanbul'dan katılan kardiyolog Ali Kanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sene düzenlenen sağlık haftasına açık kalp cerrahisi, by-pass ve kalp kapakçıkları üstünde değişim ya da tamir ameliyatları uygulamak için geldiklerini söyledi.

Bunların Priştine'deki hastenede yapılmayan ameliyatları olduğunu da hatırlatan Kanlı, Kosovalı doktorların Türkiye'de eğitimlerini tamamlamalarını, daha sonra da ülkelerine dönüp Kosovalı vatandaşlarına hizmet etmelerini sağlamak istediklerini belirtti.

Priştine'de 10 Mayıs tarihine kadar devam edecek 2. Kosova-Türkiye Sağlık Haftası etkinliği kapsamında, Türk ve Kosovalı doktorların katılımıyla kalp cerrahisi, kalp damar cerrahisi, onkoloji, radyoloji, Otorinolarengoloji KBB, genel cerrahi, plasik cerrahi, gastroentereloji ve jinekoloji alanında çeşitli diyagnostik ve tedavi edici ameliyatlar yapılacak.

2.
kosova-türkiye
sağlık
haftası
başladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir