Medimagazin logo

100 bin ‘denge bilekliği’ satıldı, ‘plasebo etkisi’ tartışması iyice büyüdü

Hürriyet'ten erkan Çelebi'nin yazısı..
100 bin ‘denge bilekliği’ satıldı, ‘plasebo etkisi’ tartışması iyice büyüdü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DENGE bilekliğinin bir yandan plasebo (hiçbir etkisi olmayan ürünlerle tedavi görüldüğüne inanılıp, iyileşme) etkisi yaratıp yaratmadığı tartışılırken, diğer yandan da ithalatçı firmalar ‘iyi yaşa bilezikleri’nin rekoruna göz dikti. Şu ana kadar sattıkları 100 bin ‘denge bilekliği’nden 6 milyon lira gelir elde eden firmalar, satışta 1 milyon adet planı yapılıyor.


SİNEMA sanatçısı Filiz Akın’ın öncülüğünde başlatılan ve geliri kanserin erken teşhis çalışmalarında kullanılmak amacıyla satılan sarı renkli “iyi yaşa” bileziklerinin ardındanşimdi de “denge bilekliği” çılgınlığı yaşanıyor. Beşiktaşlı ünlü futbolcu Guti Hernandez’in Türkiye’de öncülüğünü yaptığı bu bileklikleri ithal eden firmalar, “iyi yaşa” bileziklerinin 650 bin adede ulaşan satış rakamlarını yakalamayı hedefliyor. Bugüne kadar sattıkları100 bin adet bilezikten 6 milyon TL’lik gelir elde eden firmalar, satışlarını 1 milyon adedeulaştırmanın planlarını yaparken, diğer yanda da bu bilekliklerin kullananlar üzerindeplasebo (hiç bir etkisi olmayan ürünlerle tedavi görüldüğüne inanılıp, iyileşme) etkisi yaratıp, yaratmadığı tartışmaları sürüyor.

 


Etkisi psikolojik mi?
Arkadaşımız Cansu Mansur’un yaptığı araştırmaya göre satış fiyatlarının markasına göre30 TL’den başlayıp, 100 TL’ye kadar ulaştığı denge bileklikleri, kimine göre psikolojik etkiyarattığı, kimilerine göre de pozitif ve negatif iyonların hareketlerini artırıp, vücuttaki biyoelektrik akımı düzenlediği ve bu yolla denge sağladığı savunuluyor. Amerika veAvrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kullanımı hızla yaygınlaşan denge bilekliliklerini, Guti Hernandez’in yanı sıra ünlü basketbolcu Shaquille O’Neal, RealMadrid’in futbolcusu Christiano Ronaldo, F1 pilotu Rubens Barrichello, golfçü Tiger Woodsgibi tanınmış sporcular da kullanıyor. Bu silikon bilekliklerde bir hologram yer alıyor. Buhologramlara yüklenen negatif iyonlar, vücuttaki iyi enerjinin açığa çıkarıp, güç ve dengesağlanmasına yardımcı olduğu savunuluyor. 

/_np/7102/12967102.jpg


Sahteleri de satılıyor
Üretimini Efx, Power Balance, U- Balance, Extreme Balance gibi farklı markaların gerçekleştirdiği bu bileklikler, internet ve spor mağazalarının yanı sıra Boyner, YKM, Evkur gibi çok katlı zincir mağazalardada satılıyor. Firmalar, bilekliklerin silikon maddesininÇin’de, üzerinde yer alan hologramların iseAmerika’da özel olarak üretildiğini ve ‘Embeded inthe USA’ mührü taşıdığını söylüyorlar. Bundan dasahteleriyle orjinallerin kolayca birbirinden ayırt edilmesinin sağlanması amaçlandığınadeğiniyorlar.


Kimler kullanıyor 
Firmalar, ilk olarak Amerika’da güç ve denge sağlamaya yönelik ortaya çıkan dengebilekliklerini sporcuların yanı sıra Victoria Beckham, Robert De Niro, Gerard Butler, Demi Moore, Larry King, Puff Daddy, Leonardo Dicaprio gibi sinema ve ekranların tanınmış simalarının da kullandığını vurguluyor. Firmalar, denge bilekliklerinin Türkiye’deki öncüleriarasında Guti’nin yanı sıra Hidayet Türkoğlu, Mustafa Ceceli, Hakan Şükür, Demet Akalın gibitanınmış sporcu ve sanatçıların da bulunduğuna dikkat çekiyorlar.

 

Plasebo etkisi nasıl oluşuyor

ORTADA gerçek bir tedavi olmaksızın, hiçbir etkinliği olmayan ilaç ve ürünlerle tedavigördüklerine inandırılan hastaların psikolojik olarak iyileşme göstermelerine Plasebo etkisi deniliyor. Bu tip tedavilerde, ilaç görünümlü şekerler, hiç bir etkisi olmayan serumve iğnelerin yanı sıra bileklik, dizlik gibi farklı işlevleri olan ürünler de kullanılabiliyor.

100
bin
‘denge
bilekliği’
satıldı
‘plasebo
etkisi’
tartışması
iyice
büyüdü
Yorum (7)
Tarık Bengüç
Saf vatandaşıma bunlar yetmez ama evet .
0
Cevapla
sewsem
o parayı kazananlara helali hoş olsun!...
0
Cevapla
cengiz
sağlık bakanı doktor sayımız eksik diyor.bence haddinden fazla var.mesela hastanelerde fazla doktora ihtiyaç yok.iki hemşire koy gelene geçene serum bağlasın %90 ı iyileşir.iyileşmeyenleri şarlatanlara yönlendirsin onlarada çare bulamadıklarını doktora yönlendirsinler.sistem bu şekilde oluşturulursa hem vatandaş çok memnun olur hemde 200 bin doktor değilde 10 bin doktor bu ülkeye haliyle yeter artar bile.amaç vatandaş memnuniyeti değilmi.işin şu yönüde var tabi şarlatanları devlet 3000-4000 tl maaşa çalıştırabilecekmi.acaba daha masraflı olur diyemi bu yönteme başvurmuyorlar.
0
Cevapla
b.g.
konversion nöbetindeki hastaların çoğuna sf veya cvit enjekte edildi psikiatri yıllarca yapmayın dedi diğer hekimler ne dedi?
0
Cevapla
Bahadir258
Arkadaşlar bu konu hakında yazımı sizlerle paylaşıyorum. Lütfen insanları bu konu hakkında uyaralım. http://www.tibbiyardim.com/denge-bilekligi-yalani-denge-bilekliginin-zararlari.html Dr. Ahmet Bahadır UÇAR tibbiyardim.com editörü..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir