Medimagazin logo

Vatandaş, sistem kilitlenmesinden dolayı ilaçsız kalmayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) eczaneler ve hastanelerle iletişimini sağlayan ve günlük milyonlarca girişin olduğu MEDULA (Medikal Ulak) sistemi, yoğunluktan dolayı sık sık kilitlenip vatandaşı mağdur ediyor.
Kaynak: ZAMAN
Vatandaş, sistem kilitlenmesinden dolayı ilaçsız kalmayacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SGK, sorunun çözümü için bu hafta bilgi depolama kapasitesini birkaç kat artıracak yeni bir merkez kuruyor. İkinci aşamada ise Türk Telekom ile yapılan görüşmeler sonucunda SGK ile vatandaşa hizmet veren kurumlar arasında ayrı bir fiber optik internet ağı ihtas edilecek.

SGK yetkililerinin 'internete metrobüs hattı kurup, vatandaşı mağduriyetten kurtaracağız' dediği sistem sayesinde eczanelere gidip saatlerce ilaç alamayan vatandaşın mağduriyeti önlenecek. İnternetteki yoğunluk hizmeti aksatmayacak. SGK ayrıca bünyesindeki 7-8 yıllık bilgisayarların tamamını yenileyerek, 3 bin 500 yeni bilgisayar alacak. SGK'nın Amerika Birleşik Devletleri'nden aldığı güçlü bilgisayarlar bu hafta hizmete giriyor. SGK'nın mevcut bilgisayar sisteminin yüzde yüz kapasite ile çalışması aksaklığın temel sebebi olarak gösteriliyor. SGK yetkilileri, "Bu bilgisayarlar sayesinde otogarı genişletiyoruz. Fakat yollardaki tıkanıklığı önlemek için ikinci aşamayı da birkaç ay içinde halledeceğiz." diyor. Bunun yanında SGK, bir yıl içinde Ankara Batıkent'e 23 dönüm üzerine büyük bir veri merkezi kurarak, bilgileri tek bir merkezde toplayacak.
 

vatandaş
sistem
kilitlenmesinden
dolayı
ilaçsız
kalmayacak
Yorum (3)
Dr Hakan
İlaç alamayan vatandaşlar direkt olarak Sağlık Bakanlığı'na başvursun Sayın Bakanımız gerekirse onlara yurt dışından ilaç getirtecektir.
0
Cevapla
Tarık Bengüç
Sistem kilitli ise eczane ödünç verir.Sistem sonradan onay verirse hesabı kapatır vermezse başka hastaya yazdırırlar.Bu hep böyle ki.
0
Cevapla
cühela
Mantıksız konuşmaların yeri değil yüksek okul mezunu olup cahil yorumu yapmayalım lütfen .bu olması gereken bir durumdu düzeltiliyor allahın izniyle herkes bende dahil rahatlıyacam.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir