Medimagazin logo

Türk Eczacıları Birliği: HPV aşısı aşı takvimine dahil edilsin

Türk Eczacıları Birliği (TEB) rahim ağzı kanserinin önlenmesinde etkili Human Papilloma Virus (HPV) aşısının rutin çocukluk çağı aşılama takvimine eklenmesini önerdi.
Kaynak: AA - Ahmet Sertan Usul
Türk Eczacıları Birliği: HPV aşısı aşı takvimine dahil edilsin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TEB'den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, bu tarihin hak mücadelesi veren bütün kadınlara saygı duruşu niteliği taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, toplum sağlığını üstün tutan bir sağlık meslek örgütü olarak, 28 binden fazla eczacıyla Türkiye'nin her yerinde kadın sağlığına katkı sunulduğu, bununla ilgili kapsamlı çalışmalar geliştirilmeye devam edildiği kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) açıkladığı verilerle, dünyada ortadan kaldırılabilecek ilk kanser türü olarak tanımlanan rahim ağzı kanserinin önlenmesinde HPV aşısının etkisine dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Eğer kız çocuklarının yüzde 90'ı aşılanır, kadınların yüzde 70'i düzenli taranırsa rahim ağzı kanseri artık korkulu bir rüya olmaktan çıkacaktır. DSÖ kız çocuklarının 15 yaşına kadar HPV'ye karşı aşılanmasını önermektedir. Türk Eczacıları Birliği olarak HPV aşısının ülkemizde bir an önce rutin çocukluk çağı aşılama takvimine dahil edilmesini ve uygulanmasını öneriyoruz."

teb
hpv aşısı
çocukluk çağı aşılama takvimi
rahim ağzı kanseri
Yorum (2)
Buğra HAN
HPV aşısı gereklidir veya değildir ayrı mesele. lakin ASLI MESELE, eczacılar adına konuşan TEB'in bir tedavi vasıtasını tavsiye eder hale gelmiş olmasıdır. Bu memleketin ENfeksiyon uzmanları, halk sağlığı uzmanları, kadın doğum uzmanlık dernekleri falan duruyorken, eczacılar odasının böyle bir beyanatta bulunması haddi aşmaktır. ECzacılar evzacılık yapsın, ELDEN İLAÇ VERİP DE; GİT YARIN BUNU DOKTORA YAZDIR diyen zihniyetten çok çekmiş biri olarak söylüyorum. ZİRA Hasta ile hekim kavgalarının da mühim bir oranını bu tip yönlendirmeler oluşturuyor.
3
Cevapla
Bilge Kağan
Buğra Han eczacılar ilaçla alakalı tavsiyede bulunmak hakkına sahiptir, bu da görevleri dahilindedir. TEB meslek örgütünü tebrik ederim. Bir eksikliğe değinmiş ve halk sağlığını düşünerek çağrıda bulunmuş. Her alanda tek yetkiliyiz algısından vazgeçin. Biz eczacılar ilaç üzerine 5 yıl eğitim aldık bu konuda konuşmayacaksak hiç bir meslek grubunun ilaç hakkında konuşması haddi değildir. Hak ve hakkaniyet bunu gerektirir. Uzman eczacılığa da engel olmayın ülkeyi ve bizi geriye götürüyorsunuz.
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir