Medimagazin logo

İlaçta hırsızlığı önlemek için ambalaj standardı getirilmeli

Başkentte, ihtiyaç sahibi hastalar için ayrılan kanser ilaçları çalındı.
İlaçta hırsızlığı önlemek için ambalaj standardı getirilmeli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AA muhabirinin, Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, kimliği henüz belirlenemeyen hırsızlar, Ankara Onkoloji Hastanesinde, yoksul hastaların tedavisinde kullanılmak üzere toplanan ihtiyaç fazlası kanser ilaçlarını çaldı.

Çalınan 47 kutu kanser ilacının piyasa değerinin 50 bin TL'yi bulduğu, hırsızların yakalanması için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

-"İlaç için ambalaj standardı getirilmeli"

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Onkoloji Hastanesi'nin yanı sıra geçen haftalarda Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesinde de binlerce liralık kanser ilaçlarının çalındığını ifade etti.

"Hastaların mağdur olmasına neden olan ve neredeyse çeteleşen ilaç hırsızlığını kınadıklarını" vurgulayan Saydan, bu olayların önüne geçilmesi için ilaç ambalaj standardı getirilmesi gerektiğini savundu.

İlaçların hastane ilaçları ve eczane ilaçları olarak ayrılması ve hastane eczanelerinde bulunan ilaçlar ile eczanelerde satılan ilaçların ambalajlarının aynı olmaması gerektiğini belirten Saydan, aksi takdirde yaşanan suistimallerin artarak devam edeceğini öne sürdü.

i̇laçta
hırsızlığı
önlemek
için
ambalaj
standardı
getirilmeli
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir