Medimagazin logo

Hekim örgütlerinden eczacılara destek

Yasal düzenlemeler ve mevcut uygulamalara ilişkin tepkilerini dile getirmek üzere 21 Aralıkta Ankara'da miting düzenleyecek eczacılara, hekim örgütlerinden destek geldi
Hekim örgütlerinden eczacılara destek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA (A.A) - Yasal düzenlemeler ve mevcut uygulamalara ilişkin tepkilerini dile getirmek üzere 21 Aralıkta Ankara'da miting düzenleyecek eczacılara, hekim örgütlerinden destek geldi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu, Türk Eczacıları Birliğinin (TEB) il örgütlerince gerçekleştirilecek eylemleri desteklemeleri için TTB'ye bağlı odalara yazı gönderildiğini, Ankara'daki mitingte ise 40-50 kişilik bir TTB heyetinin bulunacağını söyledi.

TEB yöneticileriyle Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB), Dev Sağlık-İş ve SES yetkililerinin katılımıyla bir görüşme yaptıklarını ifade eden Bilaloğlu, şöyle konuştu:

''Görüşmede, TEB yetkililerince dile getirilen taleplerin yerinde olduğu ve desteklendiği bildirildi. Çünkü TEB, sağlıkta dönüşümün eczacılar için yıkım olduğunu ve sağlığın piyasalaşması sürecinde zincir eczaneler getirilerek mesleğin büyük bir olumsuzlukla karşı karşıya kalacağını söylüyor. Ayrıca ücretsiz sağlık hizmeti, tüm vatandaşların ilaca kolay erişmesi, Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) geri ödemelerinde gecikme yaşanmaması, herkese sağlık ve güvenli gelecek de talep ediliyor. Bunlar, bizim hekimler ve vatandaşlar için duyduğumuz kaygılarla örtüşüyor. Eczacıların kaygıları, tüm sağlıkçılar için geçerli.''

Eczacıların geri ödemelerde yaşadıkları sorunlarla ileride aile hekimlerinin de karşılaşabileceğini savunan Bilaloğlu, ''Aile hekimlerinin maaşları halen il sağlık müdürlükleri üzerinden ödeniyor. Ancak ileride SGK ile anlaşma yapmaları ve ödemelerini bu kurum üzerinden almaları söz konusu. Sağlık mesleği mensuplarının geri ödeme sıkıntısı yaşamaması, sağlık hizmetlerinin düzenli yürümesi açısından büyük önem taşıyor'' diye konuştu.

Bilaloğlu, eczacıların sorunlarının çözülmemesi durumunda, ileride sağlık alanında birbirine benzeyen ve tek tipleşen sorunlar yaşanabileceğini vurguladı.

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Başkanı Prof. Dr. Murat Akkaya, ''TEB'in dile getirdiği taleplere prensipte destek veriyoruz. Ancak bunun nasıl bir destek olacağını Yönetim Kurulunda kararlaştıracağız'' dedi.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, muayene katkı paylarının eczanelerden tahsil edilmesi, geri ödemelerin gecikmesi, provizyon sisteminin iyi çalışmaması ve kurum iskontolarından kaynaklanan sorunlar bulunduğunu, Eczacılık Yasa Tasarısının ''eczane zincirlerinin önünü açacağı''nı öne sürerek, tepkilerini dile getirmek üzere 21 Aralıkta Ankara'da miting düzenleyeceklerini açıklamıştı.

hekim
örgütlerinden
eczacılara
destek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir