Medimagazin logo

Eczacının verdiği muadil ilaç alerjik etki yaptı; baba şikayetçi oldu

Kocaeli'de Necdet Taş (45), otizm nedeniyle yüzde 94 engelli kızı Zeynep Elçin’i (12) soğuk algınlığından hastaneye götürdü. Taş'ın hastanede doktorun yazdığı ilacı almak için gittiği eczanede verilen muadil ilaç, kızında alerjik etki verdi. Zeynep, vücudunda kızarıklık ve kabarma oluşturan ilaç sebebiyle 15 gün tedavi gördü, savcılığa giden Necdet Taş, eczacı G.G.Z. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu
Kaynak: DHA
Eczacının verdiği muadil ilaç alerjik etki yaptı; baba şikayetçi oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çayırova ilçesinde yaşayan Necdet Taş, otizm hastalığı nedeniyle yüzde 94 engelli olan kızı Zeynep Elçin Taş'ı soğuk algınlığı şikayetiyle hastaneye götürdü. Taş'ın muayenesinin ardından doktor reçete yazdı. Eczacı G.G.Z., doktorun yazdığı antibiyotik elinde olmadığı için muadilini verdi. İlacı kullanan Zeynep Elçin Taş, fenalaşıp hastaneye kaldırıldı. Hastanede doktorlar, ilacın alerjik etki yaptığını söyledi. Vücudunda kızarıklık ve kabarma oluşturan ilaç sebebiyle 15 gün tedavi gören Zeynep Elçin Taş taburcu oldu. Baba Necdet Taş, eczacı G.G.Z. hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Kendilerine bilgi verilmeden ilacın muadilinin verildiğini belirten Necdet Taş, "Bu ilaçları tezgahın arkasında hazırladıkları için biz görmedik, bize bilgimiz dışında, bize bilgi vermeden yazılan ilaç yerine muadil bir ilaç vermişler ama verdikleri ilacın dozajı biraz daha yüksek. 48 saat sonra kızımın vücudunda inanılmaz derecede su toplamış gibi, şişmeler gibi kabarmaya başladı. Hemen Çayırova'da bulunan bir polikliniğe götürdük, ilaç alerjisi olduğu söylenerek serum takıldı. Evimize geldiğimizden 2 saat sonra daha şiddetli kabarmalar oldu. Bu defa eğitim araştırma hastanesine gittik ve buradaki doktorlar da ilaç alerjisi olduğunu söylediler. 'Allah'tan boğazına vurmamış' dediler. Burada takılan serumun ardından şişmeler indi" diye konuştu.

'Savcılığa, Eczacılar Odası'na ve CİMER'e şikayet ettik'

Muadil ilaç veren eczacı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten Taş, "Evimize geldikten 2 saat sonra aynı şikayetle bir daha hastaneye gittik, bu böyle 5-6 kez tekrarlandı. 1 ay oldu şu an iyiyiz ama muadil olarak verilen ilacın vücuttan atılması 60 günü bulabiliyormuş. Bu süre zarfında benim kızım eğitim öğretim hayatından geri kaldı. Ben işimden gücümden geri kaldım, kızım rehabilitasyon merkezine gidiyordu, oradan geri kaldı. Birkaç tane özel kursa gidiyordu, oradan geri kaldı. Ben yaşadıklarımızla ilgili gayet iyi niyetli bir şekilde gittiğimde eczacı hanımefendiye kızımın rahatsızlandığında çektiğim fotoğrafları göstermeye çalıştım, benimle hiç ilgilenmediği gibi bize 'Ben sizlere muadil ilaç verdiğimi söylemek zorunda değilim' dedi. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Bununla ilgili CİMER'e, Eczacılar Odası'na ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundum. Bakalım bu eczane bize muadil ilaç verdiğini söylemek zorunda mı, değil mi?" dedi. 

kocaeli
eczaci
muadil ilac
zeynep elcin
Yorum (6)
nevzat kulukçu
bildiğim kadarıyla eczanelerin muadil ilaç verme yetkisi var. zaten reçeteyi karşıladıkları sgk ile entegre program da buna göre çalışıyor. yalnız etik olan eczacının muadil verirken hastaya bilgi vermesi. bir de hekimler hastalara bazen eczane muadil verirse alma diyorlar bu da çok sakıncalı.
12
Cevapla
hekim
medımagazın bunun haber degerı nedır .burda suclu vs yok
22
Cevapla
SEDA DAĞDEVİREN
i̇yi de muadil ilaç içeriği aynı farklı marka ve firmaya ait ilaç değil mi alerji yıllarca aynı ilacı içer bir şey olmaz bir gün heryeri kızarabilir garantisi mi var mı
11
Cevapla
NİYAZİ ÖZKAN DEMİREL
ortada suç olmayan saçma bir durumu haber yapmışsınız. amacınızın ne olduğunu anlamadım ama haber yapmadan mevzuatı araştırmanız gerekli.
4
Cevapla
Yorgun Cerrah
eczacı vatandaşa tavsiyem: "https://medimagazin.com.tr/eczaci/teis-muadil-ilac-yan-sanayi-ya-da-ikinci-kalite-ilac-degildir-109313" linlindeki haberi referans alıp savunma yapmasıdır. yavrumuza, ailesine ve eczacı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım....
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir