Medimagazin logo

"Eczacının geliri ilaç fiyatlarına bağımlı olmamalı"

Türkiye Eczacılık Kongresi Sonuç Bildirgesi'nde eczacının gelirinin ilaç fiyatlarından göreceli olarak bağımsızlaştırılmasının eczanelerin yaygınlığını korumak için acilen alınması gereken bir önlem olduğu belirtildi.
"Eczacının geliri ilaç fiyatlarına bağımlı olmamalı"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Özgür Özel, 10. Türkiye Eczacılık Kongresi Sonuç Bildirgesi'nde, ''Özellikle son dönemde yaşanan büyük ilaç fiyat düşüşleri ile belirginleşen ekonomik sorunların, mesleğin ve eczanelerin geleceğinden duydukları kaygıyı arttırdığı'' sonucuna varıldığını bildirdi.


     Özel, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılki kongreye katılımın çok yoğun olduğunu belirterek, ''Kongrede 20 bilimsel oturum, 8 panel ve 3 söyleşide buluşan 217 konuşmacıyla adeta bir rekor kırıldı'' dedi.
    
     -''HASTALARIN YÜZDE 50'Sİ İLAÇLARINI AKILCI KULLANMIYOR''-
    
     Özel, kongrede ''Gelecek'' temasının işlenmesinin katılımı artırdığını ifade ederek, ''Sağlık ve özellikle eczacılık alanında çok çeşitli faktörlere bağlı olarak yaşanan hızlı dönüşümün ve bu dönüşümün nihai evresinin nasıl olacağı konusundaki belirsizliğin, hastalar ve diğer sağlık çalışanları gibi, eczacıları da tedirgin ettiğini belirterek, şunları söyledi:


     ''Özellikle son dönemde yaşanan büyük ilaç fiyat düşüşleri ile belirginleşen ekonomik sorunlar, mesleğimizin ve eczanelerimizin geleceğinden duyduğumuz kaygıyı arttırıyor. Bu nedenle, eczacının gelirinin ilaç fiyatlarından göreceli olarak bağımsızlaştırılmasının eczanelerin yaygınlığını korumak için acilen alınması gereken bir önlem olduğunu ve eczacılara, verdikleri ürün dışında, sundukları hizmetle oluşturduğu katma değer için de bir meslek hakkı verilmesi gerektiğini ifade ettik. Bu husus, kongremizin akademisyenler, sağlık otoritesi, eczacılığın tüm alanlarında çalışan meslektaşlarımız tarafından üzerinde tam olarak ortaklaşılan en önemli sonucu oldu.''


     Hekime gitme sıklığının tüm dünya ölçeğinde arttığını, alzheimer, demans gibi hastalıkların yanı sıra kronik hastalıkların, kalp-damar hastalıklarının ve kanserin büyük bir hızla yayıldığını söyleyen Özel, aynı zamanda insan ömrünün uzadığını ve dünya nüfusunun da yaşlandığını belirtti.


     Özel, ''Artan sağlık harcamaları tüm dünyada hükümetlerin ilaç bütçelerini kısması eğilimi ile beraber ortaya çıkıyor. Bir yandan sağlık alanı hızla 'finansallaştırılırken', diğer yandan sağlık hizmetine duyulan ihtiyaç artıyor. Fakat ilaç harcaması için ayrılan kaynak, akılcı kullanılmıyor. 'İlaç okur-yazarlığının' daha yüksek olduğu gelişmiş ülkelerde dahi hastaların yüzde 50'si ilaçlarını akılcı kullanmıyor. Dünyada yeni kullanılmaya başlayan hastalık izleme ve takip programları, bu nedenle Türkiye'de de bir an önce hayata geçirilmeli, 'kaliteli hasta bakımı' hizmetleri kavramı ve pratiği yaygınlaştırılmalıdır. Sürekli meslek içi eğitim eczacıların gündelik hayatının bir parçası haline getirilmelidir'' dedi.


     Özel, bunların yanı sıra kongrede evde bakım hizmetlerinin geri ödeme kapsamına alınmasını, hastaların sağlık hizmetlerine ulaşması bakımından son derece olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini belirtti.


     Eczacı iş gücünün ve iş gücü ihtiyacının planlanması, eczacıların sektörel dağılımının daha rasyonel bir biçimde yapılmasının gelecekte de eczacılık alanındaki temel sorunlardan bir tanesi olarak göründüğünü ifade eden Özel, eczacılık alanında bir an önce istihdam planlaması yapılması, fakülte ve eczane açılmasının sınırlandırılması ile diğer önlemlerle birlikte eczacıların gerçek sorumlusu oldukları ilacın var olduğu her yerde istihdam edilmesi gerektiğini bildirdi.
 

     Özel, ''Sonuç olarak, biz eczacılar 10. Türkiye Eczacılık Kongresi'nde geleceğe hazırlanmak için güçlü ve zayıf yanlarımızı ortaya serdik. Varolan manzarayı izleme lüksümüz olmadığını, yapabileceğimiz en doğru şeyin mesleğimizi en iyi şekilde yapmak olduğunu bir kez daha vurguladık. Bizler, gelecek kuşaklara bırakacağımız bu değerli bilim hazinesini ve mesleğimizi güçlendirmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

eczacılık
kongre
ilaç fiyatları
eczacı sorunları
Yorum (1)
Ecz. Mehmet Aktürk
Doğu ile batı illeri arasında eczanelerin dağılımı konusunda büyük dengesizlik var. Bunu düzeltmek için Aile Hekimlerinde olduğu gibi 3.000 nüfusa 1 eczane düşecek şekilde bir sınırlama getirilebilir. Bir başka seçenek de eczacılara mecburi hizmet konulması olabilir. Batı illerinde eczane açmak için önce doğuda 2 yıl çalışmış olma şartı konulabilir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir