Medimagazin logo

Eczacılık son sınıf öğrencisi arı ipeğinden yara iyileştirici krem üretti

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Eczacılık Fakültesi öğrencisi Saniye Beyza Bozoğlan, Teknoloji Transfer Merkezi ile ortaklaşa arı kozalarından elde ettiği arı ipeğinden kolajen etkisi bulunan yara iyileştirici ve cilt yenileyici krem üretti
Kaynak: DHA
Eczacılık son sınıf öğrencisi arı ipeğinden yara iyileştirici krem üretti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KTÜ Teknoloji Transfer Merkezi tarafından 'Düşünden Gerçeğine Proje Pazarı', hızlandırıcı program etkinliği düzenlendi. Türkiye'nin dört bir yanından öğrencilerin, sanayi kuruluşlarının ve girişimci adaylarının yenilikçi ve teknoloji odaklı iş fikirlerini bir araya getiren etkinlikte KTÜ Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencisi Saniye Beyza Bozoğlan, arı kozalarından izole edilerek elde edilen arı ipeğiyle geliştirdiği krem projesini sergiledi. Arı ipeğinde yapılan incelemelerde kolajen etki gösterdiği, yara iyileştirici ve cilt yenileyici özelliği olduğu tespit edildi. Medikal ve kozmetik sektöründe kullanılacak ürün için üniversite adına ulusal ve uluslararası alanda patent başvurusunda bulunuldu.

‘Ender bilinen bir ürün’

Teknoloji Transfer Merkezi Müdürü Prof. Dr. Oktay Yıldız, “Arı ipeği ismi çok duyulmamış, ender bilinen bir ürün. İpek böceğinin kendi etrafında ördüğü koza gibi arılar da larvalarını içerisinde kendi tükürük bezlerini salgılayarak kendi etraflarında zar oluşturuyor ve bu zar zamanla kalınlaşarak arı ipeği dediğimiz ürüne dönüşüyor. Arı ipeğini atık mumların içerisinden izole edip almak zordur. Geçen yıl başladığımız çalışmalar sonucunda arı ipeğini saf şekilde izole etmeyi başardık. Oldukça beyaz, krem renginde saf bir arı ipeğini elde ettik” dedi.

 

 

‘Yara iyileştirici özelliği var’

Arı ipeğinin cilt yenileyici ve yara iyileştirici özelliğini tespit ettiklerini belirten Prof. Dr.  Yıldız, şunları söyledi:

"Arı ipeğinin ipek böceği ve örümcek ipeklerindeki gibi biyolojik aktiviteleri olup olmadığını ve nasıl değerlendirebileceğimizi araştırdık. Laboratuvar ekibimizle birlikte yaptığımız çalışmalarda arı ipeğinin kolajen benzeri etki gösterdiğini, protein yapısının cilt yenileyici, yara iyileştirici, gerginleştirici ve cilt içindeki olumsuz deformasyonları önleyici etkisi olduğunu gördük. Ayrıca krem formulasyonuyla bir araya geldiğinde nem tutma kabiliyetinin yüksek olduğunu görünce bunu çeşitli kozmetik ürünlerine uyarlamaya karar verdik. Hem ulusal hem de uluslararası patent başvurularımızı yaptık. Şu an süreç devam ediyor. Dünyada öyle bir ürün olmadığı için kısa süre içinde belgelerimizi alacağımızı düşünüyoruz. Bu kapsamda ürünümüzü şu an içinde olduğumuz projede kreme dönüştürdük.”

‘Düşük miktarda bile yüksek aktivitesi var’

Arı ipeği kreminin lisans bitirme projesi olduğunu söyleyen Saniye Beyza Bozoğlan da, “Arı ipeği arının aslında atık bir ürünü. Arıcılıkla uğraşan insanların bunu üretip geliştirebileceğini düşünüyoruz. Bunu geri dönüşüm şeklinde yeni bir ürün haline getirip pazara sunabiliyoruz. Ortalama 1 ton bal mumundan 100 kilo arı ipeği elde edebiliyoruz. Çok düşük miktarlarda bile bunu kreme koyduğumuzda yüksek aktivitesi olduğunu gördük. Arı mucizevi bir canlı ve bu etkisinin görülüp pazara sunulması gerekiyor” diye konuştu.

ari ipegi
krem
eczacilik ogrencisi
saniye beyza bozdogan
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir