Medimagazin logo

Eczacılar, ‘Yaşayabilmek için bu kararı aldık’ diyerek ülke genelinde iş bırakacaklar

Eczacılar, ilaç fiyat kararnamesinde yapılan düzenlemeyi yetersiz buldukları için ülke genelinde iş bırakma kararı aldı. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Meslektaşlarımız mesleklerini bırakıyor. İki eczaneden birisi kapatma tehlikesi ile karşı karşıya” dedi
Kaynak: cumhuriyet.com.tr - Dilan Ayırkan
Eczacılar, ‘Yaşayabilmek için bu kararı aldık’ diyerek ülke genelinde iş bırakacaklar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Eczacıların kârlılık oranlarını belirleyen ilaç fiyat kararnamesinde temmuzda yapılan güncelleme, bu oranı iyileştirmeye yetmedi. 100 liraya kadar olan bir ilaçtan, daha önce yüzde 25 kâr eden eczacılar için bu oran yüzde 28’e çıktı. 200 liranın üzerindeki ilaçlarda ise yüzde 12’den yüzde 13’e yükseldi. Güncellemeyi yeterli bulmayan eczacılar, ülke genelinde iş bırakmaya karar verdi. 

Cumhuriyet'ten Dilan Ayırkan'ın haberine göre, Türkiye’de yaklaşık 25 bin eczane bulunuyor. Eylem takvimini ilerleyen günlerde açıklayacak olan eczacılar, nöbetçi eczane sayısını arttırarak eczane hizmetlerini aksatmayacak. 

İlaç fiyat kararnamesinin yeniden güncellenmesini isteyen İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Aksi takdirde eczacılar olarak ayakta kalamayacağız” dedi. Özcan, “Eczacıların kârını belirleyen TL baremi 13 yıl öncesine ait. 13 yıl önceki 10 TL, bugünkü 10 TL değil. Bizim kârımız her güncellemede eriyor. Her zamla bu kârın düşmesi, bizi kredi çekmeye itti. Meslektaşlarımız mesleklerini bırakıyor. İki eczaneden biri kapatma tehlikesi ile karşı karşıya. Güncelleme, enflasyon oranında yapılmadığı için bizi tatmin etmedi. Yaşayabilmek için bu eylem kararını almak durumunda kaldık” diye konuştu. 

Kanser ilaçları bulunamıyor

İlaç firmalarının ise istediği zammı alamadığı için piyasaya ilaç sürmemeyi tercih ettiğini belirten Özcan; hormon ilaçları, antidepresanlar, tansiyon, kanser ve diyabet ilaçlarını bulmakta zorluk çektiklerini vurguladı. Özcan, şöyle konuştu: 

“İlaç kuru şu an 7-8 Avro olarak hesaplanıyor. Ancak gerçek ve yaşadığımız kur 17-18 bandını geçti. İlaç şirketleri maliyetlerini karşılayamadığı için devlet ile karşı karşıya geliyor. Ülkemizin ilaç fiyat politikası nedeniyle yeni üretilen ilaç bileşenlerinin de çok büyük bir bölümü Türkiye’ye girmiyor. Çünkü firmalar istedikleri ödemeyi alamıyor. Avrupa’da sattığı 100 Avroluk ürünü ‘Türkiye’de 10 Avro'ya satacaksın’ dayatması bir firmanın talebini karşılamaz. O nedenle hastalıklarla ilgili çıkan yeni bileşenleri, ülkemizde göremiyoruz. Bunların sayısı giderek artıyor.”  

 

eczaci
eczane
istanbul eczacilar odasi
ilac kararnamesi
Yorum (11)
nevzat kulukçu
doktor ve eczacılara bağış kampanyası düzenlensin. bugün bir mercedesin bakımı olmuş 10.000 tl. bir villanın çim masrafı aylık 2000 tl. sadece yaşamak istiyorlar.
4
Cevapla
Mahmut Külebi
@nevzat kulukçu nitelikli meslek sahipleri nitelikli yaşam sürerler vasatların iktidarında aksini iyice normalleştirdiniz diliniz uzadı
24
Cevapla
Hakan
ülkemizde eczacıların %1 i bile ilaç argesinde çalışmaz! "dükkanı aç kalfaya teslim et, kasayı takip et" kazandığın parayla , gayrimenkul vs yatırım yap. e bunun için ilacın pahalı olması ve kamunun kaynaklarından eczacıların daha iyi faydalanması gerekir
39
Cevapla
candr
daha önce doktorlara yapılan iyileştirmeyi sağlık sen engellemişti.... şimdi de tam ağustos iyileştirme arefesinde eczacılar... biz de isterik diyorlar.. zamanlamaları manidar!!!
17
Cevapla
nevzat kulukçu
@mahmut külebi doktorlar dışındakiler konuşmasın değil mi?
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir