Medimagazin logo

Doktora reçete yazdıran eczaneye ceza

İlaç ve eczaneler konusunda 3 önemli adım atılıyor. Doktora reçete yazdırtan ve reçetesiz ilaç satan eczanelere cezai yaptırım geldi.
Kaynak: Habertürk
Doktora reçete yazdıran eczaneye ceza
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Genel Kurulu'nda 39 maddesi kabul edilen ve kalan maddelerinin görüşülmesi bütçe sonrasına kalan tam günle ilgili torba yasa tasarısına göre, sahte ilaç üretenlere, bilerek satanlara veya sattıranlara 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. İlacın içeriği, ruhsatından farklı olanlaraysa 500 bin liraya kadar para cezası kesilecek.
 
İZİNSİZ TANITIMA CEZA
İlaçların kanuna aykırı tanıtım ve satışını yapanlarla pazarlayanlar, bu şekilde reçete oluşumunu teşvik edenlere, 100 bin liradan az olmamak üzere, ürünün son bir yıllık satış tutarının 5 katına kadar ceza verilecek. Yetkili merciden izin almaksızın ürün tanıtımı yapanlar 20 bin liradan 100 bin liraya kadar cezayı göze alacak.
 
REÇETE YAZDIRANA 50 BİN TL
Doktorlara reçete yazdırtarak kendisine yönlendiren eczanelere 50 bin liraya kadar para cezası verilecek. Bugüne kadar yasak olmasına rağmen yaptırımı bulunmayan reçetesiz ilaç satışına da para cezası uygulanacak. Cezanın miktarı, Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edilecek.
 
İNTERNETTEN SATIŞ YASAK
İnternetten her türlü ilaç satışı yasak olacak. Eczacılar kendi adlarına veya eczaneleri adına internet sitesi kuramayacak. Buna aykırı hareket edenlere de 50 bin liraya kadar para cezası verilecek. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, antibiyotik kul lanımını azaltmak amacıyla fazla antibiyotik yazan doktorlara ceza verilmesi için bir çalışma başlatacaklarını söyledi.
 
SAHTE İLAÇ BASKININDA 2 DOKTORA DAHA GÖZALTI
İstanbul polisinin, sahte kanser ilacı soruşturması büyüyor. Konuyla ilgili İstanbul'da dün, özel bir hastanede çalışan 2 doktor ile 5 hasta bakıcı daha gözaltına alındı. Çetenin hastanelerin onkoloji servislerinde pusu kurup, kanser hastaları ve yakınlarıyla iletişime geçtikleri ve sahte ilaçları yüzde 20 ucuza verme vaadiyle sattıkları belirlendi. Sahte kanser ilaçlarının içinde nişasta, tebeşir tozu ve patates püresi bulunurken, polisin 10 kanser hastasını sahte ilaç kullanmaması konusunda uyardığı öğrenildi.
 
‘BOŞVER ZATEN KANSERDEN ÖLECEK'
Teknik takipte bir çete üyesinin "Bu ilacı bu adama verirsek bu adam kesin ölür" derken, diğerinin "Ya boşver nasıl olsa zaten ölecek, boşver" diye konuştuğu saptandı.
 
 SAHTE İLACA KARŞI %60 FİYAT TEŞVİKİ
Sağlık Bakanlığı, İstanbul dahil 9 ilde başlatılan ve 5 bin sahte ilaç kutusu ele geçirilen operasyonun ardından önemli bir adım atıyor. Çok pahalı ve çok ucuz olduğu için Türkiye'ye getirilmeyen ilaçlara verilen yüzde 15'lik esnek fiyat uygulamasında oran artırılacak. Yeni bir ilaç tebliği hazırlayarak hayati öneme sahip kritik ürünlerde yüzde 15 fiyat artırabilen ‘Fiyat Değerlendirme Komisyonu'na' esnek fiyat artışı yetkisi getiriliyor. Komisyona verilen yüzde 15'lik artış yetkisinin o ürünün gelmesi için yeterli olmadığını belirleyen bakanlık, firmaları Türkiye pazarına özendirecek.

 KOMİSYON KARARIYLA
Hastaları zor durumda bırakan ilaçlarla ilgili komisyon kararıyla bu oranı yüzde 60'a çıkarılacak.

doktora
reçete
yazdıran
eczaneye
ceza
Yorum (7)
SEVAL
doktora reçete yazdıran eczaneye ceza ama aile hekimler mobildeki reçeteleri toplayıp bir eczaneye getiriyor buna neden mudahale edilmiyor
0
Cevapla
çiğdem
neden doktora reçete yazdıran eczaneye ceza mobilde reçeteleri toplatıp anlaşmalı eczaneye veren aile hekimine çıkar karşılığı eczanelere reçete yazan hastaları eczaneye yönlendiren doktora ceza yok
1
Cevapla
cemal yılmaz
Aile hekimleri mobilden reçete toplama zaten bakanlıkla TEB arasındaki protokole göre yapılıyor.Sırası gelen eczaneye bu reçeteler veriliyor.Burda bir yanlışlık yok...Antibiyotik yazan doktora bakan bey nasıl ceza verecekmiş bunu anlamadım.Yazmayana performans verse daha etkili olur.
0
Cevapla
Bedrettin alyamaç
seval hemşire hanım hani bizleri severdiniz!hani aile hekimlerini sizleri koruyan kesim olarak çok severdiniz........
1
Cevapla
murat ecz
bizi kimse sevmesin buna ihtiyacımız yok..herkes adam gibi işini yapsın..bu işte ben ne doktorlar görüyorum eczaneye yönlendirme yapılıyor onlara da ceza verilmeli..yok protokole göre yapılıyor yok bilmem ne..saçmalamayın ne protokolunden bahsediyosunuz siz kendinizi sütten çıkmış ak kaşık yapacaksınız bilmesek..herkese ceza olmalı hekimine de eczacısına da..bu işler sadece eczacıyla olmaz hele doktorun rızası olmadan hiç olmaz..!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir