Medimagazin logo

Devlet ilaçta 25 yerine 61 lira ödüyor

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Kasım ayında aldığı ilaçta indirim kararı, kanser hastalarını vurdu. En temel kanser ilaçlarından olan Bleocin dahil pek çok antikanser ilacı, yapılan fiyat indirimi nedeniyle karaborsaya düştü. Karaborsada fiyatı 300 liraya kadar yükselen Bleocin, Türkiye’ye ‘telefon kılıfı’ olarak kaçak girmeye başladı.
Kaynak: hurriyet.com.tr - AYSEL ALP
Devlet ilaçta 25 yerine 61 lira ödüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SGK, ilaç bütçesinde ortaya çıkan yüksek artış üzerine Kasım ayında aldığı kararla bazı ilaçların fiyatını düşürdü.  Böylece SGK, 25 lira ödediği Bleocin’e 17 lira ödeyeceğini duyurdu. Bu fiyat üzerine, ithalatçı firmalar Türkiye’ye Bleocin getirmekten vazgeçti ve ilaç karaborsaya düştü. En temel kanser ilaçlarındaki bu fiyat indirimi, büyük vurgunun önünü açtı. İşte ilaçta yaşanan büyük oyunun perde arkası…

DOKTOR İLE BAŞLIYOR

İlacı biten kanser hastası, doktoruna gidiyor. İlaç vurgunun içinde olan doktor, ilacı yazıyor ‘ancak bunu bulamayabilirsiniz’ uyarısında bulunuyor. Çaresiz hasta ‘peki ben ne yapacağım’ dediğinde; doktor hastaya bir ‘kağıt uzatarak, bu kişi size yardımcı olur’ diyor.

 Bir isim ve telefon numarası yazan kağıdı alan hasta, ‘minnetle’ doktorun yanından ayrılıyor.

300 LİRA ÖDÜYOR

Hemen numarayı arıyor. Karşısındaki ses, ‘evet bu ilacı size bulurum ama kutu fiyatı 300 lira’ diyor. Kısa bir sessizliğin ardından hasta veya yakını SGK üzerinden ücretsiz aldığı ilacın tek kutusuna 300 lira ödemeyi kabul ediyor. Tabii bu parayı bulması mümkün olmayan birçok hasta hariç!

TELEFON KILIFI OLARAK GELİYOR

Peki ama üretici firmanın Türkiye’ye göndermediği bu ilaçlar yurda nasıl geliyor? İki yolla geliyor. Birincisi kaçak olarak, ikincisi Türk Eczacılar Birliği aracılığıyla… Önce kaçağı anlatalım:

Bu ilaçlar İstanbul’a belli kanallardan, bavul ticareti yoluyla geliyor. Gümrük muhafaza müdürlüğüne fiyatı 100 avronun altında eşya olan ‘cep telefonu kılıfı’ olarak bildiriliyor.

Girişi yapılan ilaçlar, yüzlerce kurye tarafından Gümrük’ten çekiliyor. Ardından İstanbul’da belli noktalarda toplanıyor. Buradan da çantacılar vasıtasıyla dağıtımı yapılıyor. Ya aracı kişilere ya da eczacı ve depolara gönderiliyor.

İlgili doktorlar aracılığıyla hastalar telefon açtığında kendileriyle buluşulup, ilacın karaborsa satışı gerçekleştiriliyor.

Sisteme bazı eczaneler ve ilaç depoları da ‘gayrıresmi’ olarak dahil oluyor. İlaç takip sistemine dahil edilmeden, el altından güvendikleri hastalara satışını onlar da yapıyor.

Bu yolla yapılan kayıt dışı ticaret sadece ilaçla sınırlı kalmıyor. Cinsel içerikli haplar ile zayıflama hapları gibi bir dizi ürün de Türkiye’ye kaçak yollardan giriyor.

61 LİRAYA DA MÜMKÜN AMA NASIL?

Aynı ilacı Türk Eczacılar Birliği ‘resmi’ olarak ithal edebiliyor. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu, ‘resmi’ giriş olduğu için ödeme yapıyor. Ancak bu kez fiyatı 61 lira oluyor. Kasım ayından bu yana binlerce kutu Bleocin’in TEB aracılığıyla da satışı gerçekleşti.

Karaborsadan temin edilen bu ilaçlar, TEB aracılığıyla getirilebilmesine ve SGK tarafından karşılanmasına rağmen vatandaş  bunu bilmediği için karaborsaya yöneliyor.

25 LİRAYA ALMAYAN SGK, NİYE 61 LİRA ÖDÜYOR?

Peki ama SGK firmadan 25 liraya almak varken, niye TEB’den 61 liraya almayı tercih ediyor? Vatandaşın da karaborsaya düşmesine göz yumuyor? SGK yetkilileri, ilacın karaborsaya düştüğünden kendilerinin haberi olmadığını belirtirken, ilaç için ayrılan global bütçenin aşıldığına dikkat çektiler. Sürdürülebilir bir sağlık sistemi için ilaç faturasının düşürülmesi gerektiğini vurgulayan yetkililer, Kasım ayında alınan ‘indirim’ kararının buna yönelik olduğunu belirttiler. 266 ilaçta kurumun geri adım attığını, kalan 100 ilaçla ilgili sıkıntının da büyük oranda aşıldığını söylediler. Kalan ilaçlar için firmalarla görüşmelerin en üst düzeyde devam ettiğini vurgularken, “Bu tür sıkıntılar durumunda ilaç bazında özel önlem alabiliriz” dediler.

EMNİYET UYARDI!

Kanser ilaçları başta olmak üzere eski ve temel ilaçların fiyatlarının zaten yüksek olmadığını belirten bir  güvenlik yetkilisi, “Halk sağlığını yakından ilgilendiren temel ilaçlarda dikkatli olunması gerekiyor. Ticari değeri yani promosyon değeri olmayan bu ilaçlarda makul fiyatlardan ödemenin yapılması gerekiyor. Kanser ilacını, zaten sadece onkologlar, gerçek hastaya yazabilirler. Kaçakçılığın önlenebilmesi için bu fiyat karmaşasının bitmesi şart. Elde edilen kazanç çok yüksek olduğu için risk almaktan çekinmiyorlar” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞINI ARAYIN!

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu da vatandaşları, temel kanser ilaçlarının bazı eczanelerden, karaborsa yöntemiyle, yüksek fiyatlı satıldığına dair uyardı. Açıklamada, SGK’nin Türk Eczacılar Birliği aracılığıyla getirilen bu ilaçların ödemesini yaptığına dikkat çekildi.

Bu tür durumlarla karşılaşılması halinde kendilerine aşağıdaki telefonlar aracılığıyla ulaşılması istendi:

(312) 218 30 00

(312) 218 31 37

(312) 218 31 03

TEB ÜCRETSİZ GETİRİYOR

Türk Eczacılar Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay,  “Bleocin” adlı ilacın karaborsadan ya da internetten 3-4 misli para ödenerek alındığı iddiaları üzerine bir açıklama yaptı. Kızılay, “Bu ilaç ülkemizde ruhsatı olduğu halde ilaç firması tarafından çeşitli nedenlerle üretilmemekte ya da ne yazık ki bir biçimde piyasada bulunmamaktadır. Ancak vatandaşlarımız şunu bilmelidir ki, Türk Eczacıları Birliği ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol ile söz konusu ilaç, Birliğimiz bünyesindeki İthal İlaç Temin Birimi tarafından temin edilebilmekte; stoklarımızda da yeterli miktarda bulunmaktadır. Ayrıca geri ödeme kapsamında olan ilacın temini sırasında da vatandaşlarımızdan herhangi bir ücret talep edilmemektedir” dedi.

Kızılay, ilaçta sahtecilikle mücadele ve hasta güvenliği için, ilacın mutlaka eczaneden alınması gerektiğine dikkat çekti. Türkiye’de ruhsatı olsun ya da olmasın herhangi bir nedenle temin edilemeyen tüm ilaçlar için ise TEB’e başvurulmasını istedi.

TEB, “Bleocin” gibi piyasada bulunamayan tüm ilaçların temini için, Türk Eczacıları Birliği İthal İlaç Temin Birimi, Ankara ve İstanbul ofisleriyle hizmet verdiğini duyurdu.

Ankara ofisi: 0 (312) 409 81 81,

İstanbul ofisi 0 (212) 589 19 20
 

devlet
ilaçta
25
yerine
61
lira
ödüyor
Yorum (7)
Dr. Murat ESEN
Devlet-SGK Muayeneye de 20 tl YERİNE 30 tl ÖDÜYOR. VATANDAŞADA ÜÇ MİSLİ Katılım Payı ÖDETTİRİYOR Yol paraları hariç. Nasıl mı? Tıp Merkezlerinin kapanması için gerekenleri yaparak.
0
Cevapla
yolbulduran
Bu haber, geç kalmış bir haber, şu anda doğru değil. Ayrıca bir onkoloğun hastaya "bu kişi size yardımcı olur" diyerek kağıt uzatacağını da kabul etmiyorum. Kendim 2 ay önce bir hastama yaptım. Kanser hastalarına zaten heyet raporu yazılıyor. Eczaneler normalde yazılı raporu görmek istemez. TEB yazılı imzalı ilaç raporunu ve reçeteyi alıp, hastaya 3 aylık ilacı veriyor.1 ay öncesine kadar, hastanın reçetesini, ilaç-eczacılık genel müdürlüğüne götürerek kaşe bastırması gerekiyordu. Yeni çıkarılan listede, yurt-dışından ithal edilebilecek ilaçlar listesine Bleomisin de eklendiği için, artık iegm'de bu kaşe basılması da gerekmiyor. Hasta Ankara'da ise işi kolay hallolur, değilse biraz zaman alacaktır. Kemoterapide 1 günün bire önemli olduğu Hodgkin Hastalığı'nda sıkıntı olur. Ayrıca vurgulamam gereken bir konu, bu ilacın temininde dünya çapında sıkıntı olması. Amerika'da mühendislik okuyan testis karsinomlu bir Türk hasta, Amerika'da Bleomisin bulunamadığı için doktorlarının tavsiyesi üzerine geçen sene Türkiye'ye gelmiş, BEP kemoterapisini biz vermiştik. pubmed'de "chemotherapy drug shortages" aratırsanız pek çok makaleye ulaşacaksınız. örnek olarak, pubmed'de aşağıdaki rakamları aratırsanız karşınıza makaleler çıkacaktır. 22291078 22338561 Bleomisin'in dünyada neden azaldığıyla ilgili kaynak: http://www.ashp.org/DrugShortages/Current/bulletin.aspx?id=276 Not: Bazı yerli üreticiler, imkan bulursa sıkıntıya düşen ilaçları ülkemizde üretebiliyor, buna örnek olaran vinblastin 10 mg flk, deksametazon 4 ve 8 mg tb verilebilir. Prokarbazin'in 10 yıllardır olmadığını hepimiz biliyoruz. Dünya çapında kanser ilaçlarının temininin hangi çeşitli sebeplerle zorlaştığı ve çözüm önerilerinin, başlı başına bir haber veya makale yapılması gerekir. SGK veya Sağlık Bakanlığı ile ilgisi olmayan bir Tıbbi Onkoloji uzmanı olarak yazdım, hemen ulaşılabilen kaynaklar verdim.
0
Cevapla
yolbulduran
kendim 2 ay önce bir hastama yaptım dediğim şey: reçete yazdım, hastanın TEB'den ilacı temin etmesi 1 gün içinde mümkün oldu. Yanlış anlaşılmasın.
0
Cevapla
K.S
ilaçta global bütçe aşılmasın diye daha neler olcak.yeni ilaç girişi olmayan bir ülke haline geldik ama sgk nın gss birimi bunu göremedi.
0
Cevapla
hg
Benzer kazığı SGK bilerek görerek isteyerek!!! kalça diz protezleri ve spinal implantlarda da yiyiyor...Üreticiden bayiye verilen iskonto oranı %50-75 arasında değişiyor. Yani üretici direk verse devlet %50 kazıktan kurtulacak...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir